Kanal Tedavisi Sonrası Şişme

Kanal Tedavisi Sonrası Şişme

İltihaplanmış ve çok fazla hasar görmüş dişlerin tekrar eski fonksiyonlarına ve estetik görünümüne kavuşturulabilmesi için uygulanan diş tedavi yöntemi, kanal tedavidir. Yumuşak ve sert dokulardan meydana gelen dişlerde, içerisinde sinir ve damarları barındıran bağ doku mevcuttur. Mine ve dentin sert dokuları tarafından sarılan bu bağ dokuya, pulpa adı verilir. Dişlerin gelişiminden sorumlu pulpa bağ dokusu çeşitli etkenlerden kimi zaman iltihaplanabilmektedir.

Pulpa dokusunda oluşan iltihap/enfeksiyonun tedavisi için ilk olarak pulpa dokusu ilgili bölgeden çıkartılır. Ardından kanal boşluğu temizlenir ve bu boşluk kanal dolgu maddeleri ile doldurulur. İşte uygulanan bu yöntemler bütününe, kanal tedavisi adı verilmektedir. Kanal tedavisindeki “kanal” terimi ise bu tedavide diş köklerindeki kanalların temizlenmesinden gelmektedir.

Kanal tedavisini açıkladıktan sonra bu tedavi yönteminin ardından sık gözlenen şişlik probleminin nedenlerinden bahsedeceğiz.

Kanal Tedavisi Sonrası Şişme Nedenleri Nelerdir?

Normal şartlarda kanal tedavisinden sonraki süreçte uygulanan anestezinin etkisinin bitmesi akabinde dişte ağrı, hafif şişlik hissedilebilir. Fakat bu semptomlar çoğunlukla kısa süre içinde kendiliğinden geçer. Eğer kanal tedavisinin ardından şişlik ve ağrı gibi şikayetler bir süredir devam ediyorsa, gelişmiş olabilecek komplikasyonlara istinaden uzman hekime başvurulması önerilir.

Aşağıda uygulanan kanal sonrası şişmenin başlıca sebeplerinden bahsedilmektedir.

1-)Alerjik Reaksiyon

Tedavinin ardından baş gösteren şişlik, alerjik reaksiyon göstergesi olabilir. Kanal tedavisi sırasında kullanılan malzemelerden, dolgu maddelerinin içeriğinden veya anestezide kullanılan malzemelerden kaynaklı kişide alerjik reaksiyon gelişebilir. Gelişen alerjik durum ise kendini şişlik ve ağrıyla belli edebilir.

Eğer kişinin belirli etkenlere karşı alerjisi varsa, uzman hekime tedavi öncesinde bildirmesinde yarar vardır. Bu nedenden oluşan şişlik şikayeti genellikle alerjenin(alerjiyi tetikleyici maddenin) vücuttan uzaklaştırılması ile kendiliğinden geçmektedir.

2-)Diş Eti, Sinir veya Doku Zedelenmesi

Uygulanan kanal tedavisinde diş köklerindeki kanallar temizlenirken bu bölgede bulunan sinir, diş eti veya dokularda zedelenme meydana gelebilir. Bu yapılardan birinde oluşabilecek zedelenme, tahribat kendini şişlik şeklinde gösterebilir. Hekim tarafından tavsiye edilebilecek ilaç ve tedavi yöntemleriyle bu şişlik, kısa süre içinde ortadan kaybolmaktadır.

3-)Yanlış Yapılan Tedavi

Nadiren de olsa yanlış uygulanan kanal tedavisi durumu yaşanabilmektedir. Hekimin alanında yeterince uzman olmaması veya dikkat dağınıklığı yaşaması, yanlış yöntem uygulamasına neden olabilir.

Tedavi yapılırken hekim diş eti ve sinirlere ciddi hasarlar verebilir. Bu bölgelerdeki hasarlar ise şişlik ile kendini gösterebilir. Yanlış uygulanan kanal tedavisi kişinin dişini kaybetmesi gibi kalıcı sorunlara yol açabileceğinden, bu konuda alanında uzman hekimlerden tıbbi destek almakta fayda vardır.

Kanal tedavisi sonrası şişme şikayeti bir süredir devam ediyorsa, şişliğin altında yatan nedenin doğru tespiti ve bir an evvel tedavisi için muhakkak tedaviyi uygulayan diş doktorunuza danışınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ