Kan Hapı Kullanımı

Kan Hapı Kullanımı

Vücudun, akciğerlere ulaşan oksijeni tüm vücuda taşıyabilmesi ve ulaştırabilmesi için demire gereksinimi vardır. Hayati önem taşıyan demir elementi, oksijen taşımakla görevli hemoglobin molekülünün içerisinde yer alır. Hemoglobin oksijen taşıması görevinin yanı sıra kana kırmızı renginin de verilmesini sağlamaktadır. Vücuttaki düşük hemoglobin seviyesi ya da demir eksikliği durumu, daha çok anemi sorununa yol açmaktadır.

Kan Hapı Ne İşe Yarar?

Beslenme bozukluğu, ağır geçen regl döneminden ya da çeşitli sebeplerden ötürü meydana gelen demir eksikliği sorunu, kan hapları sayesinde tedavi edilebilmektedir. Uzmanlar tarafından kişiye tavsiye edilen kan hapları, vücudun gerekli miktarda demiri alabilmesini sağlamak amaçlıdır. Düzenli olarak kan hapının kullanılması, olumlu sonuçlar vermektedir. İlaç tedavisi aksatılmadan devam edilmeli ve doktor tavsiyesi dışında ilaç kesinlikle alınmamalıdır.

Demir Eksikliği Nedenleri Nelerdir?

Vücutta yeterince demir olmadığı takdirde, kan hücreleri için yeterli miktarda hemoglobin üretilemez. Yeterli miktarda hemoglobin üretilememesi, demir eksikliği anemisi şeklinde ifade edilir. Demir eksikliğinin bir çok sebebi olabilmektedir.

Beslenme Düzeni

Gün içinde tüketilen besinler ve uygulanan beslenme programları demir eksikliğine davetiye çıkarabilmektedir. Yenilen yiyeceklerin içerisinde demir mineralinin bulunmaması, demir eksikliği sorununa sebebiyet verebilmektedir. Demir bakımından zengin besinlerin tüketilmesi oluşabilecek demir eksikliği sorununu ortadan kaldırıcı etkiye sahiptir. Yapılan araştırmalara göre vejeteryanlar et tüketmediklerinden, demir eksikliği bu kişilerde daha fazla görülmektedir.

Regl Dönemi

Adet(regl) dönemi ağır ve şiddetli geçen kadınlarda, demir eksikliği sorununa sık rastlanmaktadır. Kanamanın uzun sürmesi ve yoğun miktarda kanamanın olması, demir eksikliğine sebebiyet verebilmektedir. Bu sebepten kaynaklı demir eksikliği sorununda doktora bilgi verilmesi, tedavi için oldukça önemlidir.

Hamilelik

Hamilelik sürecinde bir çok kadında demir eksikliği sorunu baş gösterir. Anne karnındaki bebeğin yeterli miktarda oksijen ve besin alabilmesi için vücutta daha fazla demire ihtiyaç duyulur. Bu yüzden daha çok gebeliğin 20. haftasından sonra hamile kişiye demir takviyesi yapılmaktadır.

Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

  • Yorgunluk, halsizlik
  • Deride solukluk
  • Bağışıklık sisteminde zayıflama
  • Saç dökülmesi
  •  İştah kaybı, zayıflama
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ