Kan Gibi Sıcak Bir Şeyin Aktığını Hissediyorum

Kan Gibi Sıcak Bir Şeyin Aktığını Hissediyorum

Vücudun herhangi bir yerinde, kan gibi sıcak bir şeyler akması hissi ortaya çıkabilmektedir. Özellikle baş bölgesinde çok sık ortaya çıkan bu durum, uç organlarda da ortaya çıkabilir. Sıcak akıntı hissi nadiren ortaya çıktığında, bu durum enfeksiyonal bir sebebe bağlanabilir ancak durum kronik bir hal almış ise ciddi sebeplere dayanıyor olabilir. Bu nedenle bu şikayete sahip olan kişinin doktora gitmesi ve tedaviye başlaması tavsiye edilir.

Kan Gibi Sıcak Akıntı Nedenleri Nelerdir?

  • Baş bölgesinde ya da burun içinde hissedilen sıcak akıntının temel nedeni sinüzittir. Kişide meydana gelen sinüzit rahatsızlığı kronik bir hal alır ve belli zaman aralıkları ile kendini gösterir. Hem patolojik hem de fizyolojik nedenlere dayalı olarak meydana gelebilen sinüzit, sinüs kanallarının kapanması ile ortaya çıkmaktadır. Daha çok geniz bölgesinde ortaya çıkan akıntı bu durumun temel belirtilerindendir. Aynı zamanda kişide sürekli olarak burnunu temizleme isteği ortaya çıkar ancak temizleme esnasında mukus çıkışı gerçekleşmez ve sinüsler dolu kalır. Bu durum sonucunda genizde sıcak akıntı hissedilebilmektedir.
  • Çeşitli sebeplerle kişinin kortizon ilaçlarını kullanması, sıcak akıntı hissetmesine neden olabilir. Kullanılan kortizon ilaçları, başka rahatsızlıkların belirtilerini ve hastalığın kendisini tamamen ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır. Bazı yan etkilere sahip olan kortizon ilaçlarının bu yan etkileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Bu yan etkiler arasında sıklıkla ortaya çıkanlardan bir tanesi, burunda sıcak akıntının akması hissidir. Sıvı gerçekten akar ve kimi zaman içerisinde kan da gözlemlenebilir. Bu yan etkinin ortaya çıkması riskine karşı, ilacın dozu son derece önemlidir. Ayarlama mutlaka doktor tarafından yapılmalıdır ve kişi kendi kendine ilaç almaktan kaçınmalıdır.
  • Kollarda, bacaklarda ya da farklı uzuvlarda meydana gelen uyuşma ve karıncalanma sonucunda da sıcak akıntıya benzer bir his ortaya çıkabilir. Uyuşmanın temel nedenleri arasında sinir sıkışması ya da sinirlerin hasar görmesi, aşırı derecede alkol kullanımı ya da kan dolaşımından kaynaklanan rahatsızlıklar sayılabilir.

Tedavi Süreci

Sinüzit sebebiyle ortaya çıkan sıcak akıntı hissi, sinüslerin ve kanalların açılması sonucunda ortadan kalkmaktadır. Sinüzit için çeşitli ilaçlar kullanılabilir. Enflamasyonun ortadan kalkması için ilaç kullanımı gereklidir. Ancak ilaç tedavisine yanıt alınamaması durumunda, kanallar cerrahi bir uygulama ile de açılabilir. Bu yöntem sorunun tamamen ortadan kalkmasını sağlamaktadır.

Kortizon kullanımı nedeniyle ortaya çıkan sıcak akıntı şikayetinde ise, kortizon ilacının dozu son derece önemlidir. Ciddi semptomlar söz konusu değilse, ilaca devam edilmesi hasat için daha iyi olacaktır. Ancak sıcak akıntı ve kanlı akıntı surumu söz konusu ise, kişinin mutlaka doktoruna acilen başvurması gerekmektedir. Bu aşamada ilacın devamına doktor tarafından karar verilir.

Uyuşma sorunu ise, bölgenin hareket ettirilmesi ya da uyuşmaya yol açan sebeplerin ortadan kaldırılması sonucunda kendiliğinden geçecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ