Kalçalarda Sivilce

Kalçalarda Sivilce

Kalçada sivilce çıkması birçok insanda sıkça görülen bir durumdur. Yüzümüzde veya görünen yerlerdeki sivilceleri dış görünüşümüzü etkilediğinden dolayı rahatsız edicidir. Fakat kalçalarda çıkan sivilceler pek önemsenmez. Oturma sırasında ağrı yapmaya başlarsa fark edilip çözüm yolları aranır.

Sivilce vücudun yağlı bölgelerinde sık oluşur. Gözeneklerin tıkanması ile biriken yağ ve iltihap sivilceye sebep olur. Kalçada çıkan sivilceler genellikle kıl kökleri ile ilgilidir. Nadiren de olsa iç organlardaki bozukluklardan haber vereceği için küçümsenmemelidir.

Kalçada Çıkan Sivilcelerin Nedenleri Nelerdir?

Sivilceler başta yüz olmak üzere vücutta yağ bezlerinin fazla bulunduğu bölgelerde çıkar. Kalça bölgesinde yağ bezleri fazla bulunmamasına rağmen bazı durumlarda kalçada da sivilce çıkabilir.

  • Kalçada çıkan sivilcelerin genel sebebi kıl köklerinin iltihaplanmasıdır. Kıl kökleri farklı sebeplerden dolayı iltihaplanabilir. Özellikle giyilen dar kıyafetler kalçanın hava almasını önler. Terlemeyle birlikte hava alamayan kalça bölgesinde mikroorganizmalar rahatlıkla çoğalır. Cildin gözeneklerini ve kıl köklerine ilerleyen mikroorganizmalar iltihaplanmaları ve sivilcelere sebep olur. Mesleğe veya yaşam tarzına bağlı olarak sürekli oturan kişilerde de bu sebeplerden dolayı kalçada sivilce oluşabilir.
  • Çağımızın en büyük problemlerinden biri stres ve depresyondur. Stres vücuttaki birçok dengeyi bozar ve vücut savunmasını kırar. Vücut diş dünyaya karşı savunmasız bir hal alır. Bunalım birlikte stres vücuttaki hormonal dengelerin de bozulması sebep olabilir. Bundan dolayı birçok hastalığa davetiye çıkaran stres kalçada veya vücudun başka kısımlarında çıkan sivilcelerin sebebi olabilir.
  • Vücudumuzda birçok fizyolojik olay hormonların etkisi ile oluşur. Hormonlar diğer sistemlerin doğru ve uyum içinde çalışmasını sağlar. Hormonal dengedeki bozukluklar vücudun dengesini de bozar. Hormonlardan bozukluklar kalçalarda ve vücudun diğer bölgelerinde oluşan sivilcelerin sebebi olabilir. Hormonal dengenin bozulmasının sebebi hamilelik ve regl gibi durumlar olabilirken farklı hastalıklar da olabilir. Özellikle tiroid bezi, böbrek üstü bezi gibi hormon üreten bölgelerdeki bozukluklar vücuttaki hormonal dengeyi bozar ve farklı ciddi problemlere sebep olabilir.

Kalçada Oluşan Sivilcelerin Tedavisi Nasıldır?

Giyinme ve bazı alışkanlıklarımızda yapacağınız ufak değişikler kalçada sivilce çıkmasını engelleyip çıkan sivilcelerin kısa sürede iyileşmesini sağlayacaktır. Özellikle giyilen kıyafetlere dikkat etmek gerekir. Kıyafetlerin fazla dar olmaması ve pamuklu maddelerden yapılmış olması gerekir. Dar ve sağlıksız maddelerden üretilen kıyafetler vücudun hava almasını engelleyecek ve sivilcelere sebep olacaktır.

Spor aktiviteleri ve başka fiziksel aktivitelerden sonra duş almak kalçada sivilce oluşumunu engelleyecektir. Terleme sonucunda mikroorganizmalar çoğalacaktır. Eğer duş alır ve temizlenirseniz, oluşabilecek enfeksiyonların önüne geçmiş olursunuz.

Kalçadaki sivilceler eğer uzun süre geçmiyor ve artıyorsa, doktora başvurulmalıdır. Doktor yapacağı testler sonucunda sorunun kaynağını tespit edecek ve ona göre tedavi uygulayacaktır. Antibiyotikler, krem ve losyonlar sivilce tedavisinde kullanılırken özel yöntemlerle kalça gözeneklerinin temizlenmesi bir başka yöntemdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ