İlişki Sonrası Akıntı Hamilelik Belirtisi mi?

İlişki Sonrası Akıntı Hamilelik Belirtisi mi?

İlişki sonrasında akıntı oluşması, kadınlarda hamilelik şüphesini de beraberinde getirmektedir. Ancak vajinal akıntı, farklı sebeplerle de ortaya çıkabilmektedir. Aslına bakılırsa, vajinal akıntılar iki ana başlık altında incelenmelidir. Bunlar normal vajinal akıntılar ve normal olmayan vajinal akıntılardır.

Normal Vajinal Akıntılar

Vajinadan gelen akıntılar, cinsel ilişki öncesinde ve sonrasında ortaya çıkabilir. Genellikle yapısı ve rengi yaşa, hormon seviyesi gibi faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Cinsel ilişki öncesinde vücudun uyarılması nedeniyle ortaya çıkan vajinal akıntı, ilişkinin kolay bir biçimde tamamlanmasına yardımcı olan doğal bir akıntıdır. İlişki sonrasında ise kadının cinsel olarak doyuma ulaşması sonucunda, daha yoğun bir akıntı ortaya çıkabilir ki, bu da normaldir.

Bu nedenle ilişkiden sonra hamilelik teşhisi koymak doğru değildir. Tam anlamıyla net olarak hamilelik ya da değil şeklinde bir tanı koymak oldukça zordur ve risklidir. Bu nedenle en doğru ve kesin sonuç için gebelik testi yapılması önerilir.

Normal Olmayan Vajinal Akıntılar

  • Çeşitli dış faktörlerin etkisi ile ortaya çıkan alerjik akıntılar anormal akıntılar grubuna dahildir. Alerjen maddelerin her çeşidi bu tür akıntıların oluşmasına yol açabilir.
  • Vajinadaki pH değişimi nedeniyle de bazen akıntı görülebilmektedir. Özellikle sabun gibi temizlik ürünleri ile bölgenin temizlenmesi, hormonsal değişimler ya da cinsel ilişki, vajinada pH değişikliğine yol açabilir.
  • Vajinal mantar da anormal vajinal akıntılara dahildir. Cinsel ilişki sonrasında tetiklenir ve peynir benzeri bir yapıya dönüşüp koku yayar. Aynı zamanda vajinada kaşıntı da ortaya çıkar.
  • Henüz genç kız olmuş bireylerde vajinal akıntı çok nadir ortaya çıkar. Bunun yanı sıra, menopoz dönemine giren kişilerde ilk aylarda vajinal akıntı ortaya çıkabilmektedir.

Vajinal Akıntı Ne Zaman Hamilelik Belirtisi?

Normal seyrinde devam eden vajinal akıntı için gebelik endişesi yersizdir. Yani kadının anormal derecede akıntı olmadan ya da akıntı farklı renkte olmadan, hamilelik şüphesi duymasına gerek yoktur. Ancak yine de her olasılık dikkate alınmalı ve hamilelik testi yapılmalıdır.

Vajinal akıntı açık kırmızı ya da kan rengi geldiğinde ise regl dönemi henüz başlamamış ise mutlaka doktora gidilmesi gerekmektedir. Bu kırmızı renge yakın ya da kırmızı renkteki akıntılar, bir döllenme ve düşük habercisi olabilmektedir. Erken gebelik adı verilen bir durumda da vajinal akıntı ortaya çıkabilmektedir. Akıntı, rahim duvarlarında sağlamlaşma ve kalınlaşma nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Akıntının yoğunluğu ve rengi, niteliği bakımından da kişiye bilgi verecektir. Akıntının kırmızı ya da kahverengi tonlarında olması, ciddi bir sağlık sorunu nedeniyle ya da düşük sebebiyle ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle ihmal edilmemesi çok önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ