Hamileyken Odun ve Kömür Dumanı Solunması

Hamileyken Odun ve Kömür Dumanı Solunması

Hamilelik dönemi anne karnındaki bebeğin gelişimi açısından oldukça önemli bir evredir. Dolayısıyla bu süreçte annenin yaşam ve beslenme alışkanlıkları, bebeğin gelişimi ve sağlığı açısından büyük önem taşır. Bu sebepten hamilelik dönemindeki pek çok kadın her konuda temkinli ve tedirgin yaklaşırlar. Aslında bakıldığında bebeğin sağlığını ve onu olası zararlardan korumak için temkinli yaklaşılmasında yarar vardır.

Hamileyken Odun ve Kömür Dumanı Solumak

Soba ile ısınan evlerdeki anne adaylarının en çok merak ettiği konuların başında; hamileyken odun ve kömür dumanı solumanın herhangi bir zararının olup olmadığıdır. Gebelik döneminde odun ve kömür dumanı solumak yani karbondioksite maruz kalmak bebeğin sağlığını tehdit edicidir. Özellikle bu durumun uzun süreli yaşanması ciddi sorunlara neden olabilir. Bu yüzden hamilelik evresinde mümkün olduğunca, odun ve kömür dumanının hakim olduğu alanlardan daha doğrusu hava kirliliğinin söz konusu olduğu bölgelerden uzak durmakta yarar vardır.

Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anne adayının hamilelik sürecinde bebeğin olumsuz etkilenmemesi için bir takım kurallara uymasında yarar vardır. Aşağıda hamilelik döneminde dikkat edilmesi gereken başlıca hususlar detaylıca anlatılmaktadır.

1-)Bulunduğunuz Ortamın Hijyenik Olduğundan Emin Olun

Hamilelik döneminde kişinin bağışıklık sistemi daha zayıf haldedir. Dolayısıyla hastalıklara yakalanma ihtimali normal zamandan daha yüksektir. Bu yüzden steril olmayan ortamlardan, virüs ve bakterilerin hakim olduğu alanlardan kesinlikle uzak durulmalıdır.

2-)Sağlıklı ve Dengeli Beslenmek

Hamilelik döneminde annenin beslenme alışkanlıkları, bebeğin gelişimi üzerinde doğrudan etkilidir. Bu evrede yüksek kafein içeren gıdaların tüketilmesi, alkol kullanımı, çiğ et tüketimi veya diyet gıda ürünlerinin tüketilmesi bebeğin sağlığını tehdit edici faktörlerdir.

3-)Sigara Kullanmayın

Normal şartlarda dahi bir ton zararı bulunan sigaranın, hamilelik döneminde etkisinin çok daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Anne adayının gebelik evresinde sigara kullanması erken doğuma yol açabileceğinden, kesinlikle sigara içilmemelidir.

4-)Kimyasal Ürünlerden Uzak Durun

Ağır kimyasal ürünler direkt olarak anne ve bebeğin hayatını tehdit edebilir. Özellikle temizlik yapmayı seven hanımların kullandığı temizlik ürünlerinde bol miktarda kimyasal ürünler bulunmaktadır. Bu kimyasalların uzun süre solunması hem anne hem de bebek üzerinde olumsuz sonuçlar doğurabilir.

5-)Doktor Muayenelerini Aksatmayın

Hamileliğin ne durumda olduğunun, bebeğin sağlığının ve gelişiminin nasıl gittiğini sürekli olarak takip etmek ve kontrol etmek için doktor muayenesi kesinlikle aksatılmamalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ