Hamilelikte Kol Uyuşması

Hamilelikte Kol Uyuşması

Gebelik dönemi anne adayının vücudunda bir çok değişimin olduğu süreçlerden biridir. Bu değişimlerin çoğu vücutta gerçekleşen hormonal değişimlerden kaynaklanmaktadır. Hamilelik döneminde kolda ve ellerde uyuşma şikayetine de sık rastlanır. Uyuşma hissine genellikle yanma hissi ve güçsüzlük eşlik etmektedir. Daha çok gebeliğin son aylarında görülen kol uyuşması şikayetinin daha ileriki boyutlarında, anne adayının eşyaları kavramakta zorluk çekmesi gibi durumlar da gözlenebilmektedir.

Hamilelikte kol uyuşması, karıncalanması problemi akıllara ilk olarak karpal tünel sendromu rahatsızlığını getirir. El ve bilekteki sinirlerin sıkışması akabinde baş gösteren rahatsızlığın en yaygın belirtileri; elde uyuşukluk ve karıncalanma hissidir. Daha şiddetli semptomlarda ellerde güçsüzlük, avuç içinde bir eşyayı/cismi kavrayamama, hissedememe gibi şikayetler de gözlenmektedir.

Hamilelik Döneminde Karpal Tünel Sendromu

Hamilelik döneminde anne adayının vücudunda daha fazla sıvı tutulur ve şişkinlik artış gösterir. Vücuttaki şişkinlik(ödem); bilek, el ve parmaklarda bulunan sinirlerin üzerine baskı uygulayarak uyuşma ve ağrı şikayetlerinin ortaya çıkmasına neden olur. Uyuşma ve ağrılar özellikle geceleri daha fazla hissedilir. Gebelik döneminde meydana gelen fizyolojik değişimlerden ötürü karpal tünel sendromu rahatsızlığı fazla görülmektedir.

Hamilelikte Kol Uyuşmasını Azaltmak İçin Uygulanabilecek Yöntemler

Sinirlere uygulanan baskının azaltılması, uyuşukluk ve yanma hissini de büyük ölçüde gidericidir. Bir takım hususlarda dikkatli ve temkinli olmak, ellerde hissedilen uyuşukluğu azaltır.

Çalışırken Ellerin Doğru Pozisyonda Olması

Özellikle bilgisayar başında iş yapan kişilerde, elin yanlış pozisyonda tutulmasından veya kullanılan bilgisayar gereçlerinin(klavye vs.) rahat olmamasından ötürü rahatsızlık tetiklenebilir. Ellerin doğru ve rahat pozisyonda tutulmasına özen gösterilmelidir.

Uyku Pozisyonuna Dikkat Edin

Uyuma esnasında kolların üzerine doğru yatılması, bu bölgedeki sinirlere baskı oluşturarak uyuşukluğu tetikler. Bu sebepten yatarken kolların üstüne doğru yatmamaya özen gösterilmelidir.

Elleri Dinlendirmek

Ellerin, kolların kullanıldığı bir aktivite sonrasında bu bölgeleri dinlendirmek etkili yöntemlerden biridir. Kolların çok kullanılmasının yanı sıra uzun süre kullanılmaması da uyuşukluğu tetikleyici olabilir. Bu sebepten gün içinde ara ara kolların esnetilmesi ve ufak egzersizlerin yapılması tavsiye edilir.

Gebelik döneminde çok yaygın olarak görülen karpal tünel sendromu genellikle gebeliğin son bulmasıyla geçmektedir. Fakat hamilelik sürecinde kollarda uyuşma, ağrı çok şiddetliyse ve uykusuz gecelere yol açarak gündelik yaşamı etkiliyorsa muhakkak uzman doktora gidilmesinde yarar vardır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ