Hamilelikte Kalp Çarpıntısı Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte Kalp Çarpıntısı Bebeğe Zarar Verir mi?

Kalbin adeta göğüs altından çıkacakmış gibi çarpıyor ve basınç uyguluyor olması, kalp çarpıntısı olarak açıklanır. Her yaştan ve cinsten kimsede görülebilen kalp çarpıntısı, kişinin endişeye kapılmasına ve nefes alıp vermekte zorlanmasına yol açabilmektedir.

Hamilelik döneminde de rastlanabilen çarpıntı sorununa bir de hamilelik evresi eklenince, kişi tarafından hissedilen panik daha fazla olmaktadır. Gebelik döneminde başta kadın vücudunda yaşanan hormonal değişimler, fazla miktarda tüketilen kafeinli içecekler, kan miktarı yoğunluğu olmak üzere pek çok etkenden çarpıntı sorunu baş gösterebilmektedir. Normal şartlarda hamilelik döneminde yaşanan çarpıntılar gayet normal ve doğal kabul edilmelidir. Ancak belirli durumlarda tehlike arz edebilmektedir.

İçeriğin devamında hamilelikte yaşanan kalp çarpıntısının nedenlerinden ve bu çarpıntıların bebeği etkileyip etkilemeyeceğinden bahsedilmiştir.

Hamilelikte Kalp Çarpıntısı Nedenleri Nelerdir?

Gebelik döneminde yaşanan çarpıntılar oldukça olası ve normal bir durum olduğundan bahsetmiştik. Fakat çarpıntı birkaç dakikadan daha fazla sürüyor ve ciddi anlamda nefes almakta zorlanılıyorsa, derhal sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Progesteron Hormonu

Progesteron; daha çok yumurtalıklarda üretilen ve rahmi döllenen yumurta için uygun hale getiren, hamilelikte etkili bir hormondur. Gebelik döneminde artış gösteren progesterona bağlı olarak anne adayında kalp çarpıntısı ve duygu durumu farklılıkları gibi çeşitli değişimler meydana gelebilmektedir. Hissedilen kalp çarpıntısının nedeni progesteron hormonundaki artış olabilir.

Kan Miktarındaki Artış

Anne adayının vücudundaki kanın hem fetüsü hem de kendisini beslemesinden ötürü, hamile olmayan kimselere göre daha fazla kan söz konusudur. Kanın daha fazla vücuda pompalanabilmesi içinse kalp daha fazla çalıştığından, kalp çarpıntısı problemi söz konusu olabilmektedir. Bu sebepten oluşan kalp çarpıntıları genellikle birkaç dakikalık veya saniyelik gözlenir ve kendilinden geçmektedir.

Kafeinli Gıdaların Tüketilmesi

Aşırı miktarda kafeinli gıda tüketimi, çarpıntıyı tetikleyici unsurların başında gelmektedir. Hamilelik döneminden bağımsız şekilde gebe olmayan kimselerde de bu sebepten, kalp çarpıntısı şikayetine sık rastlanmaktadır.

Psikolojik Etkenler(Stres, Endişe vs.)

Hamilelik döneminde anne adayının vücudundaki değişimler, doğuma yaklaşılması gibi sebeplerden ötürü anlık duygu durumu değişimleri ve stres, endişe sorunları yaşanabilmektedir. Yaşanan stres, endişe kalbin daha fazla çalışmasını tetikleyerek, kalp çarpıntısına sebebiyet verebilir. Eğer gebelik boyunda ciddi anlamda stres, kaygı, korku durumları oluşuyorsa psikolojik destek görmekte yarar vardır.

Hamilelikte Kalp Çarpıntısı Bebeği Etkiler mi?

Gebelik döneminde çarpıntı sorunu yaşayan anne adaylarının en çok merak ettiği konuların başında, çarpıntının anne karnındaki bebeği etkileyip etkilemeyeceğidir. Hamilelikte hissedilen kalp çarpıntıları çoğunlukla normal bir durum olduğundan, bebeği etkilememektedir. Yalnızca anneyi etkileyen bir problemdir.

Fakat çarpıntının ciddi seyirde olması, sürekli baş göstermesi veya herhangi bir rahatsızlıktan ötürü meydana gelmesi durumlarında dokulara giden oksijen miktarında azalma olacağından, bebeği olumsuz etkileyebilmektedir. Bu yüzden gebelik sürecinde düzenli olarak doktora gidilmesinde ve kontrollerin ihmal edilmemesinde yarar vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ