Hamilelikte İdrarın Rengi Nasıl Olur?

Hamilelikte İdrarın Rengi Nasıl Olur?

Hamilelik kadınların maddi ve manevi olarak belirli süre boyunca değişime uğradığı bir süreçtir. Bu süreç boyunca her hamile kadın farklı şekillerde aynı olaylara tepki verebilmektedir. Hamilelikte en sık merak edilen konulardan bir tanesi de idrarın rengidir. İdrar hamileliğin tespiti için kullanılmaktadır.

Hamilelik sürecinde HCG hormonu yükselmektedir. Normal dönemlerde çok düşük seviyelerde seyreden bu hormon gebelik ile birlikte yüksek sınırlara ulaşır bu sebeple hamilelik hormonu olarak adlandırılır. Bu hormon erken evrelerde kanda kolaylıkla tespit edilebilir. Gebeliğin ilerleyen evrelerinde ise idrarda tespit edilir. Bu yüzden erken evrelerde idrar testi gebelik için yanıltıcı olabilmektedir.

Gebelik esnasında idrarın rengi normal seyrinde devam etmektedir. İdrarın rengine bakarak gebeliğin tespiti imkansızdır. Biyokimyasal testler sonucunda ancak gebelik tespit edilebilir. Gebelik esnasında idrarın renginde değişiklikler meydana gelebilir. Bu durumun altında gebelik dışındaki konular araştırılmalıdır.

İdrarın Rengi Neden Değişir?

İdrar rengi çeşitli hastalıkların belirtisi olarak değişebilmektedir. Kısa süreli tedavi ile idrarın rengi normal haline dönebilir hatta bu durum tedavinin gidişatı için kontrol parametresi olarak kullanılabilmektedir.

İdrarın rengi genellikle enfeksiyonel hastalıklarda çok sık değişmektedir. Açık sarı renk olan idrar rengi koyu kahveye yaklaşan renkler alabilmektedir. İdrarın renginin gebelikte değişildiğinin düşünülmesinin altında yer alan sebepte budur. Gebelik esnasında sıklıkla enfeksiyonel rahatsızlıklar gözlenir. Özellikle genital bölgenin yeterli ve doğru şekilde temizlenmesi genital bölge enfeksiyonlarının en temelini oluşturmaktadır.

İdrar rengi günlük tüketilen ve idrarın renginin değişmesine sebep olabilecek yüyecek ve içeceklerden kaynaklı da meydana gelebilmektedir. Özellikle pancar, vişne gibi doğal renk veren yiyeceklerin ya da gıda boyalı yiyeceklerin tüketilmesi sıklıkla bu duruma yol açabilmektedir.

Kullanılan ilaçlar sıklıkla idrarın renginde, yoğunluğunda, kokusunda değişikliklere sebep olabilmektedir. Bu durum kullanılan ilaçların birçoğunda yan etki olarak gösterilmektedir ancak bazı durumlarda meydana gelen bu değişiklik ilacın fazla doz alınmasından kaynaklanmaktadır. Böyle durumlarda derhal uzman hekime danışılmalı ve gerekli ise ilaç kesilmelidir.

NOT: Gebelikte sıklıkla kansızlığa bağlı olarak demir içeren preparatlar ve folik asit kullanılmaktadır. Bu ilaçların yanı sıra sıklıkla anne adaylarına destek amaçlı vitamin ve mineral içeren preparatlar kullanılmaktadır. Tüm bu kullanılan ilaç ve gıda takviyeleri sıklıkla anne adaylarının idrarlarında renk değişimine sebep olmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ