Hamilelikte Çok Uyumak Kilo Aldırır mı?

Hamilelikte Çok Uyumak Kilo Aldırır mı?

Uyku, her yaştan insanın zorunlu ihtiyaçlarından biridir. Bir günün ortalama üçte biri uyuyarak geçer. Bedenin dinlenmesi hatta dinlenirken bile çalışır durumda olması insan vücudunun muazzam bir bütün olduğunu söylemek kaçınılmazdır.

Uyku düzeni küçük yaşlarda kazanılan bir alışkanlıktır. Zaman ilerledikçe günlük yaşantı şekillenmeye başlar ve uyku düzeni değişikliğe uğrayabilir. Hayatın bazı dönemlerinde çok ya da az uyumak gerekebilir. Örneğin hamilelikte uyku düzeni çok önemlidir. Hamile bir kadında sürekli uyku isteği ya da çok uyuma şikayetlerine oldukça sık rastlanır.

Hamileliğin ilk haftalarında psikolojik olarak, heyecan ya da stres kaynaklı anne adayları uykusuzluk çekebilir. Ancak zamanla bu şikayet yerini çok uyuma, uyanamama gibi durumlara bırakır. Özellikle mide bulantısı ve kusmanın olduğu ilk aylarda anne adayı bu rahatsızlıkları uyurken yaşamadığı için uyuma eğiliminde olurlar. Bu uyku hali genellikle ilk 6 ay sürer. Sonrasında vücut geliştikçe ve ağırlaştıkça yorgunluk, halsizlik ve uykusuzluk hissi giderek artış gösterir. Ancak hamileliğin son dönemlerine gelindikçe bu şikayetler daha da artış gösterir.

Hamilelikte Çok Uyumak

Hamilelerin geceleri uykuya dalması genellikle zordur. Bu durumun pek çok nedeni olabilir. Bebek büyüdükçe annenin hacmi genişler ve artık rahat hareket edemez. Özellikle sırt üstü ya da yüzükoyun uyumaya alışkın bireyler hamilelik döneminde büyük sıkıntı çekerler. Çünkü hamilelikte uykuda uyku pozisyonunu sürekli değiştirmek mümkün olmayacaktır. Bu da uykunun sürekli bölünmesine neden olmaktadır. Uykuya dalmada zorluk yaşanmasının diğer en sık yaşanan nedeni idrara çıkma isteğidir. Rahim genişledikçe mesaneye baskı yapar ve bu da uzun süre idrarı tutamama ve sık idrar gelmesi şikayetlerine neden olur.

Hamilelikte Çok Uyku Kilo Aldırır mı?

Hamilelikte çok uyku uyunması anneye ve bebeğe zarar verebilmektedir. Annenin bu süreçte normalden daha fazla kilo alabilir ve bu kilolar hamilelikle ilgili olmadığı için annede kalıcı olabilir. Çok uyumak annede ve bebekte bazı sorunlar oluşmasına neden olabilir. Hamilelikte çok uyku uyunması kansızlık belirtisi olabilmektedir. Eğer bu şikayetler varsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Hamile, kendi ve bebeğinin sağlığı için uykusuna özen göstermelidir ve kendisini yoran eylemlerden kaçınmalıdır. Yediği besinler, günlük hareketleri, psikolojik durumu, sosyal hayatı, kullandığı ilaçlar doğrudan bebeğini etkilemektedir. Gün içerisinde yapılan basit egzersizler, hafif tempoda yürüyüş, bol bol su içmek, mevsim meyve ve sebzeleri tüketmek, rahat kıyafetler giymek; alkol, sigara, kahve, çay ve asitli içecekler tüketmemek hem sağlık açısından hem de daha rahat uykuya dalmak açınsından tavsiye edilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ