Hamilelikte Bel Ağrısı Normal mi?

Hamilelikte Bel Ağrısı Normal mi?

Hamilelikte bel ağrısı oldukça sık rastlanan bir problemdir. Bel ağrısının bu dönemde ortaya çıkmasının nedeni, omurgada ve kuyruk sokumunda yükün fazlalaşması ve bu bölümlere baskı uygulamaya başlamasıdır. Aynı zamanda gebelikle ilgili hormonlar da bu tip ağrılara yol açabilmektedir. Hormonlardan kaynaklanmak üzere, bedensel hassasiyet seviyesi artar.

Hamilelikte Bel Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

  • Hamileliğin başlangıcında ağrılardan daha ziyade mide bulantısı ve kusma gibi sorunlar yaşanabilirken, ilerleyen süreçte ciddi ağrıların görülmeye başlaması oldukça normaldir. Bebeğin büyüdükçe rahmin de büyümesi, bebeğin ağırlaşması kasıklara, bel ve omurgaya baskı uygular ve bu durum sonucunda ağrı meydana gelir.
  • Hamilelik sürecinde bedensel yapıda bir takım değişiklikler meydana gelir. Bu değişikliklerden bir tanesi de, sinirlerde meydana gelen gerilmedir. Gerilmenin etkisiyle çeşitli bölgelerde ağrılar da ortaya çıkar. Omurganın ağırlık binmesi sonucu eğrilmesi, bunun sonucunda da sinirlerin sıkışması da ağrının bir başka nedeni olarak ifade edilebilir.
  • Gebeliğin ilerleyen aşamalarında yalnızca belde değil kalçada, uyluklarda, bacaklarda ağrı ve uyuşmalar görülebilir. Bunlar gebelik sürecinde görülen olası semptomlardır ve endişelenmeye gerek yoktur. Ancak ağrıların azaltılabilmesi için bazı önlemler alınabilir.
  • Anne adayının gebelik boyunca duruş, yatış ve oturuş pozisyonlarına dikkat etmesi son derece önemlidir. Aksi halde yalnızca belde değil, boyun ve omuz bölgelerinde de ağrılar ortaya çıkacaktır.

Hamilelikte Bel Ağrısına Önlemler

  • En fazla dikkat edilmesi gereken nokta, ayakta durma, ayağa kalkma ve oturuş pozisyonlarıdır. Oturma pozisyonunda iken, anne adayı belini mutlaka bir yastık yardımıyla desteklemelidir. Bunun yanı sıra ağır yükler kaldırma, yere eğilme gibi noktalarda azami dikkat göstermek, bebeğin ve anne adayının sağlığı için oldukça önemli bir noktadır.
  • Hamilelik sürecinde, özellikle ilk birkaç aydan sonra sırt üstü yatmak yerine, sağ ya da sol tarafa doğru dönerek uyumayı alışkanlık haline getirmek gerekir. Dizler hafifçe bükülmelidir. Dizlerin arasına da yastık konulmalıdır. Bu yastık, omurgada eğrilik ve dolayısıyla da sırt ağrısı sorununun önüne geçecektir.
    Düzenli olarak egzersiz yapmak, gün içinde çok tempolu olmayan yürüyüşlere çıkmak, fit kalmak hem doğum sürecinin kolaylaşması, hem de vücudun esneklik kazanması ve ağrıların ortadan kalkması için son derece önemlidir ve kesinlikle ihmal edilmemelidir.
  • Hamilelik sürecinde seçilen kıyafetlerin uygun konumda olması, topuklu yerine ortopedik ayakkabıların seçilmesi, kıyafet ve ayakkabıların rahat olması bu dönemde en önemli faktörlerdendir. Anne adayının bedensel rahatlığı ilk sırada gelmelidir. Bütün bunlara ek olarak beslenme düzeni de oturtulmalı ve hormonsal dengesizliklerin en aza indirilebilmesi için mutlaka bol bol su içilmelidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

BİR YORUM YAZ