Hamilelikte Baş Dönmesi

Hamilelikte Baş Dönmesi

Hamilelik, tüm vücudun fiziksel ve kimyasal yapısında değişiklik meydana getiren bir durumdur. Bu dönemde hormonal denge tamamen değişmektedir. Değişen hormonal dengeye bağlı olarak gebelik süreci boyunca kişide çeşitli değişik semptomlar gözlenebilmektedir. Gözlenen semptomların bir çoğu gebelik süreci bitiminde kendiliğinden geçmektedir.

Hamilelik esnasında en sık gözlenen belirtilerden bir tanesi baş dönmesidir. Gebelik esnasında gözlenen baş dönmesi genellikle değişen hormonal dengeye bağlı olarak meydana gelmektedir. Gebeliğin ilk döneminde bu durum çok sık gözlenmektedir. Genellikle baş dönmesine gebeliğin ilk aylarında mide bulantısı ve kusma da eşlik etmektedir. Bu belirtiler gebeliğin ilk evrelerinde var olup kaybolacağı gibi gebelik süresi boyunca da devam edebilmektedir.

Hamilelikte Baş Dönmesinin Meydana Gelmesinin Nedenleri Nelerdir?

1-)Gestasyonel Diyabet(Gebelik Diyabeti)

Gestasyonel diyabet(gebelik diyabeti), hamilelik esnasında gözlenen şeker hastalığıdır. Kişinin genetik yatkınlığından dolayı ya da çevresel etmenlerden dolayı gebelik süresi boyunca kan şekeri yükselir. Yükselen kan şekeri kişinin çeşitli semptomları yaşamasına neden olabilir. Baş dönmesi, mide bulantısı, baş ağrıması bu belirtilerin başında yer almaktadır.

Özellikle gebelik esnasında kan şekerinin aniden düşmesi baş dönmelerine yol açabilmektedir. Böyle bir durumda kişinin kan şekeri kontrolünü sıkı takip etmesi, gerekli görülürse ilaçlarını düzenli kullanması ve kan şekerinde değişikliklere neden olabilecek gıdalardan uzak durması gerekmektedir.

2-)Tansiyon Değişiminden Kaynaklı

Hamilelikte sıkça karşılaşılan hastalıklardan bir diğeri ise tansiyondur. Çeşitli çevresel ya da fizyolojik etmenlerden kaynaklı olarak tansiyonda ani değişimler meydana gelebilmektedir. Değişen tansiyon değerlerine bağlı olarak kişide baş dönmesi, mide bulantısı ve enseden giren ve giderek şiddetlenen bir baş ağrısı söz konusu olabilmektedir.

Kişi gebelik öncesinde tansiyon hastası olabileceği gibi hamilelik esnasında da ani değişen hormonal dengelere bağlı olarak tansiyon problemi yaşayabilir. Bu durum genellikle doğumdan sonra kendiliğinden geçmektedir, ilaç tedavisine gerek duyulmamaktadır.

NOT: Kadınlarda sık sık baş dönmesinin ve halsizliğin meydana gelmesinin bir diğer nedeni ise yeterince dengeli beslenmeme ve mineral eksikliğidir. Kişi mineral ve vitamin eksikliğine bağlı olarak sık sık bayılabilir. Bu durumu önlemek için muhakkak kişinin ihtiyacı olan vitamin ve mineral desteği gebelik boyunca takviye edilmelidir. Takviye gıdalar fazla dozlarda zararlı olabilir. Bu yüzden muhakkak uzman hekim kontrolünde ve tavsiyesinde kullanılmalıdır. Güvenli olmayan bitkisel gıdalar kesinlikle kullanılmamalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ