Hamileliğin İlk Haftalarında Karında Ağrı Olur mu?

Hamileliğin İlk Haftalarında Karında Ağrı Olur mu?

Hamileliğin ilk haftalarında karın bölgesinde ağrı hissedilmesi, yaygın olarak görülen bir durumdur. Bu durumda anne adayında düşük korkusu oluşabilir ancak bu ağrıların temel nedeni, rahimde meydana gelen değişiklikler ve rahmin büyümesidir. Gebeliğin başlangıcı ile birlikte, vücutta pek çok değişiklik meydana gelir ve bu ağrılar da bu değişikliklerin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Ancak ağrıların şiddeti çok fazla ise şüphelenmek ve mutlaka doktora başvurmak gerekir.

İlk Haftalarda Şiddetli Ağrı

Hamileliğin ilk haftalarında meydana gelen ağrı ile birlikte, vajinal bir kanama da fark edilirse, mutlaka doktora başvurulması gerekir. Vajina kanaması, ağrı ile birlikte ortaya çıktığında, durum düşük belirtisi olabilmektedir. Ağrıların çok şiddetli olması;

  • Dış gebelik,
  • Mol (üzüm) gebelik,
  • Rahim enfeksiyonları,
  • Düşük.

Sebepleri ile olabilmektedir. Rahim ağzında tahriş de vajinada kanamaya yol açabilir ancak durumun ciddi olup olmadığı konusunda en sağlıklı bilgiyi bu alanda uzman bir doktor verebilir. Bu nedenle muayene ihmal edilmemelidir.

Hamilelikte Ağrı Neden Olur?

  • İlk haftalarda regl dönemi ağrıları ile oldukça büyük benzerlikler gösteren hamilelik ağrıları, vücutta ortaya çıkan değişimlerden kaynaklanmaktadır. Ağrılar gebeliğin ilerlemesi ile yavaş yavaş azalmalıdır. Azalma söz konusu değilse bir sorun ortaya çıkmış olabilir.
  • Hamilelik döneminde anne adayının çok fazla egzersiz yapması, karın bölgesinde ağrı ve sancıların oluşmasına yol açabilir.
  • İmplamantasyon kanaması adı verilen embriyonun rahimde tutunması sebebiyle oluşan kanama ve ağrı normaldir.
  • Özellikle hamilelik sürecinin üçüncü ve dördüncü aylarında ortaya çıkan ani ve keskin ağrı, hareket eden anne adaylarında çok daha artış gösterebilir. Bu ağrı, rahmin büyümesi ve rahim çevresinde bulunan bağların gerilmesi nedeniyle meydana gelir. Ağrı tek taraflı olarak görülebileceği gibi, her iki tarafta da ortaya çıkabilir.
  • Hamilelik sürecinde normal zaman dilimindekinden daha fazla ortaya çıkan gaz birikimi veya kabızlık da karın bölgesinde ağrılara yol açabilmektedir.
  • Ağrılar son aylarda ortaya çıkmış ise, bunun sebebi yalancı doğum ağrıları olabilir. Gerçek doğum sancısından farklı olarak yalancı doğum ağrısı, istirahat sonrasında geçme eğilimine sahiptir.

Hamilelikte Ağrı Tedavisi

Hamilelik dönemi çok hassas bir süreç olduğu için, anne adayının çok ağır egzersizlerden ve yorucu faaliyetlerden kaçınması gerekir. Dizler göğse çekili şekilde yani cenin pozisyonunda yan tarafa doğru yatmak da ağrıların şiddetinin azaltılması bakımından etkilidir.

Ilık su ile duş alındığında kaslarda gevşeme meydana geleceği için ağrılar hafifleyecektir. Ağrıların çok şiddetli ve uzun süreli olması halinde vakit geçirmeden doktora gitmek gerekir. Muayene sonrasında doktor, gerekli tavsiyeleri verecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ