Halsizlik ve Eklem Ağrıları için Ne Yapılmalı?

Halsizlik ve Eklem Ağrıları için Ne Yapılmalı?

Yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkan eklem ağrıları ve halsizlik, farklı sebeplere bağlı olarak genç yaştaki bireylerde de ortaya çıkabilmektedir. Bu sebepler arasında kişinin spor faaliyetleri ile kendini çok fazla yorması, kaza ve travma etkenleri, aşırı kilolu olma ve hastalıklar sayılabilir.

Eklemlerin vücuttaki hareket kabiliyetinde çok önemli bir yeri vardır ve eklemlerde ağrı oluşumu, kişinin günlük hayatını büyük ölçüde olumsuz yönde etkilemektedir. Çünkü eklem ağrıları bazen dayanılmaz şiddete sahip olabilmektedir. Eklemlerin yapısında kaslar, kas içi yumuşak dolgu dokuları, bağlar, kemikler ve kese oluşumlarını kapsamaktadır.

Eklem Ağrıları Belirtileri Nelerdir?

En önemli belirtisi, eklemlerde ortaya çıkan çok şiddetli ağrılardır. Genellikle kol ya da bacakta görülen bu ağrı bireyin halsiz kalmasına yol açar ve kol – bacakta hareket kabiliyeti son derece kısıtlanır. Aynı zamanda ağrının görüldüğü bölgede, ciddi şişkinlikler ve kızarıklıklar da meydana gelebilir.
Genel olarak her yaş grubunda ortaya çıkan eklem ağrıları ve halsizlik, farklı sebeplerle ortaya çıkmaktadır.

Eklem Ağrısı ve Halsizlik Nedenleri Nelerdir?

  • Kireçlenme, eklemlerde meydana gelen ağrının sebeplerinden bir tanesidir. Osteoartrit olarak da isimlendirilen kireçlenme, orta yaşını aşmış kişilerde sıklıkla görülmektedir. Eklemler arasında yer alan kıkırdak adı verilen esnek yapının bozulması ya da yıpranması, kireçlenmeye neden olmaktadır. Kireçlenme sorunu olan kişilerde sürekli halsizlik ve ağrı hissi söz konusudur.
  • Kaslar ve kemikler arasında bağlantı sağlayan tendonlarda görülen iltihaplanma, tendinit olarak adlandırılmaktadır. Genel olarak ağrı ve ağrının bulunduğu kısımda kızarıklık ve şişlik oluşumu da gözlemlenir. Genellikle yaşı ilerlemiş kişilerde görülmekte olan tendinit, sürekli bir yorgunluk hissini de beraberinde getirir.
  • Tendonların korunmasını sağlayan keseciklerde iltihaplanma meydana gelmesi, kesecik iltihabı ya da bursit olarak isimlendirilmektedir. Aşırı kilolu kişilerde, oldukça şiddetli ağrılarla ortaya çıkar. Topuklar, kalça, omuz, ayak ve diz bölgelerinde sıklıkla görülmektedir.
  • Travma etkenlerine bağlı olarak da eklemlerde ağrı oluşabilmektedir. Eklemlerden birine ya da birkaçına alınan sert bir darbe, kişinin sert bir zemine şiddetli bir biçimde düşmesi gibi sebeplerle meydana gelir. İleri seviyede osteoartrite dönüşebilmektedir.
  • Vücudun ürik asit üretmesi sonucunda eklemlerde iltihaplanma ortaya çıkması gut hastalığı olarak bilinmektedir. Eklemlerde biriken ürik asit sonucunda, eklemlerde sertleşme ve şişme sorunları meydana gelir. Aynı zamanda ağrı hissi de yoğun olarak hissedilir. Gut hastalığının temel nedenleri arasında, et tüketiminin çok fazla olması, alkol tüketiminin aşırı seviyede olması ya da genetik yapılanma sayılabilir.

Eklem Ağrısı Tedavisi

Ağrının bulunduğu yer ve sebebi belirlendikten sonra, tedavi sürecine başlanır. Kan tahlilleri ile hastanın teşhisi konduktan hemen sonra ilaç tedavisi, akupunktur tedavisi ya da şok tedavilerinden uygun olan tercih edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ