HAFIZAYI GÜÇLENDİREN YİYECEKLER NELERDİR?

HAFIZAYI GÜÇLENDİREN YİYECEKLER NELERDİR?

Hafıza zayıflığı çağımızın en büyük sorunlarından biridir. Hafıza kaybının sadece yaşlılıkla alakalı olduğu düşünülse de yetersiz beslenme ve yanlış beslenmenin etkisi de büyüktür. Hafızamızın hayatımızdaki önemi oldukça fazladır. Bu yüzden hafıza kaybına engel olucu ve hafızayı güçlendiren yiyecekler, besinler tüketmemiz gerekmektedir. İleri ki yaşlarda hafıza sorunları yaşamamak için de bu besinleri tüketmemiz bizim açımızdan iyi olacaktır.Peki hafızayı güçlendiren yiyecekler nelerdir?

 • Balık: Genelde yağ oranı yüksek olan yiyecekler , ancak omega-3 yağ asitleri vücudumuz üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Uzmanların çoğu bunama ve Alzheimer hastalığı riskini azaltmak için düzenli olarak balık tüketilmesini önermektedir. Haftada en az 2 kez, özellikle omega-3 bakımından oldukça zengin olan ton, somon gibi yağlı deniz balıklarını tüketmek beyninizin ihtiyaç duyduğu omega-2 yağ asitleri için iyi olacaktır. Düzenli balık yenmesi, hafızayı güçlendiren en etkili yöntemlerden biridir.
 • Kuruyemişler: Fındık, kabak çekirdeği ve ay çekirdeği gibi kuruyemişlerde olan vitamin ve mineraller sayesinde hafızanın güçlenmesini sağlar. Beynin gelişimini ve kavrama yeteneğimizi arttırır.
 • Süt ve Süt Ürünleri: İçerdikleri bol proteinden dolayı vücudumuzun alması gereken proteini sağlarlar. Bu da odaklanmayı ve kavrama yeteneğini arttırır.
 • Yeşil Çay:  Düzenli olarak yeşil çay tüketmek vücuttaki kolestrolü azaltarak  beyin fonksiyonlarının gelişimini sağlar. Her gün tüketilen bir bardak yeşil çayın hafızamının güçlenmesinde etkisi çok fazla olacaktır.
 • Yumurta: Bir çok vitamin içeren(A, D, B vitaminleri vs.)  yumurta vitamin ve protein deposudur. Yumurtanın hafızanın güçlenmesinde oldukça olumlu etkileri vardır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Murat Şimşek dedi ki:

  Güzel paylaşım.Teşekkürler 🙂

 2. Merve Sevil dedi ki:

  Güzel paylaşım.Teşekkürler 🙂

BİR YORUM YAZ