Göz Yanması Neden Olur?

Göz Yanması Neden Olur?

Göz yanmasının pek çok nedeni olabilir ve özellikle çevresel etmenlerden ve havadaki dumanlardan, havadaki tozlardan vb. etkilenme ile kendini gösterir. Sıklıkla tek başına olmaz ve gözlerde yaşarma, kızarıklık ve kimi zaman şişlik de buna eşlik edebilir. Gözlerde oluşan bu yanma, kaşıntı ya da kızarıklıklar günümüzde uykusuzluk, iş stresi, çok uyumak gibi sebeplerden ötürü sık görülse de tedavi edilmezse ilerde çok daha ciddi sonuçlar doğurabilir.

Gözlerde oluşan yanma, batma, kaşıntı ve kızarıklığın sebeplerine bakacak olursak;

 • Göze batan bir cisim, makyaj malzemelerine karşı oluşan alerjik bir durum ya da göze giren duman sebep olabilir. Özellikle çok fazla sigara içilen ortamlarda bulunmak ve sağlıksız makyaj malzemelerinin göze teması ile irritan olabilecek durumların öncesinde yanma olarak hissedilir.
 • Gündelik hayattaki stres, uykusuzluk da gözlere yanma ve kaşıntıya neden olur.
 • Her türlü konjuktiva, sklera ve kornea enfeksiyonu da gözlerde yanma ve kaşıntının sebebidir.
 • Göz kuruluğu
 • Göz kapağı bozuklukları ve kasların ani sertleşerek hareketsiz kaldığı bazı hastalıklarda göz kapağı kaslarının bir anda durması ile göz kapağının aşağıya düşmesi de sebep olabilir.
 • Havadan gelen alerji oluşturabilecek maddelerde gözlerde yanmanın temel nedenlerinden biridir. Özellikle polen, toz, küf mantarları, hayvan kepeği ve tüyü bunun yanında bazı kolonya ve parfümler gözlerde yanma, sulanma ve kaşıntıya sebep olabilir.
 • Aşırı rüzgar, güneşe maruz kalma nedeni ile fotofobisi olanlarda yanmalar, bazı saç spreylerinin ve vücut losyonlarının göze kaçması, yüzme havuzlarındaki klorlu su da gözlerdeki yanma ve tahrişin nedenidir.
 • Kontakt lenslerin yarattığı bazı tahriş durumları gözde batmanın sebebi olabilir. Bunun yanında gözlerinde göz yaşı az olan ve göz yaşı kalitesi düşük olan kişilerin lens kullanması tavsiye edilmez. İlerleyen zamanlarda gözü çizebilir ve görme bozukluğuna kadar gidebilir.

Gözlerde oluşan kızarıklıkların ve kaşıntıların uzun süreli olması ve geçici olmaması durumu ciddi bir göz hastalığının habercisi olabilir. Bu nedenle geç kalmadan uzman hekime görünmeniz tavsiye edilir. Çünkü bu durum sadece gözle ilgili olabileceği gibi göz kapağı ile ya da çevresindeki yağlarla da ilgili olabilir.

Kirpik dibi iltihabı ya da göz kapağında oluşan arpacık gibi oluşumlar da gözün kaşınmasına, batma hissine, yanma ve kızarıklığa sebep olabilir. Bu nedenle altında yatan etkeni bilmeden bir tedavi önerilemez ve öncelikle tanı koyulması için uzman hekime danışılması önerisi yapılır.

Bunların dışında göz kapağının sürekli atması, seyirmesi gibi bir durum var ise ciddiye alınmalıdır. Bu bir kas hastalığının ya da sinirsel bir hastalığın habercisi olabilir. Ve erken teşhisi ilerlemesine engel olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Wuheelelt dedi ki:

  essay marking service where can i buy essays online professional college essay writers

 2. Ecfgazop dedi ki:

  buy an essay cheap essay writing service us essay help forum

 3. Wujwelelt dedi ki:

  help writing thesis statement 3.5 arcane thesis thesis statement about technology

 4. Ewngazop dedi ki:

  thesis paper outline doctoral thesis database where should the thesis statement be placed

BİR YORUM YAZ