Göz Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Göz Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Gözde hissedilen ağrı her zaman gözden kaynaklanan bir rahatsızlıktan ötürü olmayabilir. Özellikle baş ağrıları ve enseden giren rahatsız edici ağrılar baş ağrısından sonra gözlere vurarak kişiye rahatsızlık verir ve sosyal yaşımını da olumsuz etkiler. Migreni olan bir hastanın genellikle ışıkta gözlerinin ağrıması buna örnek verilebilir. Ve bu durumda hasta hemen karanlık bir yerde dinlenme gereği duyacaktır. Göz ağrısının diğer nedenlerine gelecek olursak;

  • Görme bozukluğu olan ve gözlük kullanan bir hastanın gözlerindeki görme yeteneği daha da geriledi ise bu durum da gözlüğün yetersiz kalması nedeni ile ve gözlerin görme eylemini gerçekleştirmede yorulması nedeni ile göz ağrısı olarak kendini gösterir.
  • Gözlerinde kontakt lens kullanan bir hastanın da gözlerinde tahriş oluşabilir ve bu göz ağrısı hatta daha ileride göz yaşı yetersizliği ve gözde kalıcı hasarlara sebep olabilir.
  • Gözde irritan etki oluşturan kimyasallar, temizlik malzemeleri çok tehlikelidir ve bunlar ani tedavi gerektirir. Örneğin göze sıçrayan asidik bir kimyasalın hemen bazlaştırılarak gözden uzaklaştırılması gerekir. Aksi taktirde kısa zamanda kalıcı hasarlara neden olabilir.
  • Gözdeki yaralanmalar, batma ya da çarpmalar da gözde ani müdahale gerektirebilecek ağrılara neden olabilir. Kanama var ise mutlaka müdahale edilmelidir. Gözde irritan bir durum olması durumu da ağrı yapabilir.
  • Özellikle makyaj malzemelerinin, kirpik, kaş ya da toz, toprak, taş gibi maddelerin göze kaçması durumu irritan etki oluşturacaktır ve bu durum da gözde hasarlara neden olacaktır.
  • Kornea Abrazyonu(saydam tabaka aşınması) olarak bilinen ve kişinin gözünde devamlı bir şey varmış hissine kapıldığı ağrılı ve yanıcı bir his yaratan hastalıktır.
  • Blefarit, göz kapağının çevresinde bulunan yağların iltihaplanması ile oluşan ve göze yansıyan yanma ve ağrı ile hissedilir.
  • Göz kapağında oluşan ağrılı ve göze batma hissi veren yumru şeklindeki arpacık diye adlandırılan yapı da ağrı yaratır.
  • Glokom hastalığının yarattığı göz ağrısı da vardır. Glokom hastalığının hemen tedavi edilmesi gerekir yoksa görüş kaybı yaşanabilir.
  • Sinüzit de gözün arka kısmına baskı olması nedeni ile göz ağrılarının sebebidir.

Göz ağrısının tedavisi için öncelikle gözlerin dinlendirilmesi gerekir. Tabii bu durum çok ciddi göz ağrıları dışındadır.(Göze bir batma, çarpma, yanma olması ya da kimyasal madde nedeni ile irritan bir durum gerçekleşmesi gibi durumlar.) Gözlerdeki ağrının dinlenme ile geçmemesi ve sık tekrarlıyor olması bir rahatsızlığın erken tanısı için gerekli olabilir. Bu nedenle en kısa sürede uzman hekime gitmek gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ