Göğsümdeki Kırmızı Lekeler

Göğsümdeki Kırmızı Lekeler

Göğüs bölgesinde kırmızı lekeler oluşmasının birçok farklı nedeni olabilir. Her kişide farklı dönemlerde vücut lekeleri görülebilir. Cilt sorunları olarak görülen bu lekelerin belirli hastalıkları işaret edebileceği de unutulmamalıdır. Bu duruma neden olan çok sayıda etken bulunmaktadır. Kırmızı lekelerin göğüs bölgesinde yoğun olarak görülmesinin nedenleri ise her kişide farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilmektedir. Kişinin vücudunda nedensiz bir biçimde çıkan kırmızı lekeler görmesi halinde doktora gitmesi ve muayene olması gerekmektedir.

Yapılacak testler ile birlikte bu kırmızı lekelerin sebepleri net bir biçimde ortaya çıkacaktır. Bu kırmızı lekelerin görülmesi durumunda kişinin en yakın cilt doktoruna danışması tanı ve teşhis için oldukça önemli bir adımdır.

Göğüs Bölgesinde Kırmızı Lekeler Neden Çıkar?

Göğüs bölgenizde zaman zaman lekeler ortaya çıkabilir. Bu durum farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilen sağlık sorunlarıdır. Göğüs bölgesinde görülmekte olan bu kırmızı lekelerin ortaya çıkışının birçok sebebi bulunmaktadır. Bu nedenler arasında şunlar yer almaktadır:

1-)Mantar Enfeksiyonu

Kişinin göğüs bölgesinde leke oluşmasının en büyük sebebi elbette mantar enfeksiyonudur. Mantar çeşitli etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir cilt sorunudur ve kötü bir görünüme neden olabilir. Kırmızı pütürlü bir cilt mantarın belirtilerinden birisidir. Özellikle yaz aylarından yoğun bir biçimde karşımıza çıkan mantar enfeksiyonu tedavi edilmediği takdirde bu lekeler daha çok büyüyecek ve kalıcı bir hale gelecektir.

Kötü bir görünüme neden olan mantar lekeleri genellikle farklı boyutlara sahiptir, kırmızı renklidir ve pütürlü bir yapıya sahiptir. Kişinin bu durumda acil olarak doktora gitmesi ve doktorun önerdiği ilaçları düzenli bir biçimde kullanması gereklidir.

2-)Angioma

Vücutta göğüs bölgesinde görülen kırmızı lekelerin diğer bir adı da angiomadır. Bu küçük lekelerin diğer bir sebebi de tümör oluşumudur. Angioma adı verilmiş olan bu küçük kırmızı lekeler özellikle göğüs bölgesinde görülür. Bu sorunun oluşumununun iki farklı sebebi vardır.

Bunlardan birincisi yaştır. Kişinin yaşlanması ile birlikte lenf ve damarlarda bu tarz lekeler görülebilir. Bu küçük kırmızı lekeler en çok göğüs, kol, omuz bölgelerinde görülür. Bu sorunun ortaya çıkmasının diğer sebebi ise düzensiz bir yaşam tarzıdır. Kişinin sağlıksız bir yaşam tarzına sahip olması bu lekeleri de beraberinde getirebilir.

3-)Alerjik Reaksiyonlar

Bağışıklık sistemininin çeşitli maddelere karşı verdiği tepki, alerjik reaksiyon olarak bilinmektedir. Alerjik reaksiyonlara bağlı olarak cildin çeşitli bölgelerinde kızarıklık, kaşıntı baş gösterebileceği gibi göğüs kısmında da kızarıklık meydana gelebilmektedir.

Angioma Nasıl Tedavi Edilir?

Angioma(damarlarda oluşan iyi huylu tümörler) isimli küçük kırmızı lekeler genellikle zararsızdır. Bu küçük lekelerden kurtulmak için kişinin bol bol su tüketimi yapması tavsiye edilmektedir. Bu lekelerden kurtulmak için kişinin gün içinde en az 2 litre su tüketmesi gereklidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ