Göbek Deliğinde Ağrı

Göbek Deliğinde Ağrı

Göbek deliği ağrısı sürekli olabileceği gibi kimi zaman çok uzun aralıklarla hissedilir. Göbek deliği ve çevresinde oluşan bu ağrı genellikle çok şiddetli değildir. Göbek deliği ağrısı, fazla yemek yemek ve midede aşırı miktarda gaz birikmesi gibi nedenlerden kaynaklı olabilir. Ancak bu ağrılar basit nedenler dışında daha ciddi hastalıkların belirtisi ya da sonucu olarak da görülebilmektedir.

Göbek Deliği Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Apandisit Rahatsızlıkları

Apandisit bölgesinin iltihaplanması ve enfeksiyon kapması sonucunda apandisit rahatsızlığı meydana gelir. Apandisit rahatsızlığı yapısı gereği daha çok erkeklerde görülür. Apandisitten dolayı oluşan göbek deliği ağrılarının belirli bir yeri yoktur. Ağrı göbek deliği ve çevresine yayılır. Rahatsızlık ilerledikçe göbek deliği çevresindeki ağrı, karın bölgesinin sağ alt tarafında da hissedilir. Apandisit rahatsızlıklarının göbek deliği ağrısı dışında mide bulantısı, iştahsızlık, kabızlık, kusma gibi bir çok belirtisi vardır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yollarında oluşabilen iltihaplanma ve enfeksiyonlar sonucunda göbek deliğinde ağrı ortaya çıkar. Göbek deliği ağrısının yanında idrara sık çıkma ve idrar yaparken yanma hissi oluşur. Bu belirtiler idrar yolu enfeksiyonuna işaret eder.

Mide Şişkinliği

Çok fazla yemek yemek ve karında gaz oluşumunu tetikleyen gıdalar tüketmek, gaz oluşmasına neden olur. Midede gaz birikmesi durumunda ise mide ve midenin çevresine baskı uygulanır. Bu baskının bir sonucu olarak göbek deliği ve çevresinde ağrılar meydana gelir. Özellikle kabızlık ve aşırı gaz birikmesi durumlarında göbek deliği ağrılarına çok fazla rastlanır.

Fıtık Hastalığı

Sırt ya da karın bölgesinin aşırı zorlanması sonucunda fıtık hastalıkları meydana gelir. Fıtık rahatsızlığının en bilindik belirtilerinden biri göbek deliği ve çevresindeki ağrılardır. Hareket halindeyken ve eğilip bükülürken göbek deliği ağrısı şiddetlenir.

Mide Hastalıkları(Ülser)

Mide hastalıkları sonucunda göbek deliği ve çevresinde ağrılar oluşabilir. Özellikle ülser hastalığında bu sorun çok fazla görülmektedir.

Göbek Deliği Ağrısı Tedavisi

Göbek deliği ağrısının bir çok nedeni olduğundan öncelikle ağrıya sebep olan rahatsızlık belirlenmeli ve daha sonra tedavi sürecine geçilmelidir. Rahatsızlık göbek deliği ağrısıyla beraber görülen diğer bulguların beraber incelenmesi sonucunda tespit edilir ve hastalığa göre tedavi yöntemi seçilir.

Eğer 4-5 gündür göbek deliği çevresinde ağrı hissediyorsanız ve bu ağrı günlük yaşantınızı olumsuz etkiliyorsa, en kısa zamanda uzman bir doktora danışmanızı öneriyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Pingulk dedi ki:

    Bonatti J, Schachner T, Bonaros N, et al how to buy zithromax online

  2. Soyclappy dedi ki:

    when is the best time to take viagra Kjekshus J, Swedberg K, Snapinn S Effects of enalapril on long term mortality in severe congestive heart failure

BİR YORUM YAZ