Gıdaların Boğazda Kalması

Gıdaların Boğazda Kalması

Gıdaların boğazda kalması özellikle küçük çocuklarda sıklıkla meydana gelen bir durumdur. Ancak bu durum bazen yaş grubunun yüksek olmasına rağmen büyük kişilerde de meydana gelebilmektedir. Bu durum tek seferlik meydana geliyor ise genellikle çevresel etmenlerden ve değişken faktörlerden kaynaklıdır ve önemsenmesine gerek yoktur.

Ancak bu durum birden fazla kez tekrar ediyor ise bu durumun altında yer alan ciddi kronik bir rahatsızlık söz konusu olabilmektedir. Derhal doktorunuza danışınız.

Gıdaların Boğazda Kalmasının Nedenleri Nelerdir?

1-)Yutkunma Güçlüğü

Gıdaların boğazda kalmasının sık sık meydana gelmesinin en temel nedenlerinden bir tanesi yutkunma güçlüğü yaşanılmasıdır. Bu durum her yaş grubunda farklı sebeplere bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Özellikle yaşa bağlı olarak küçük çocuklarda ve yaşlılarda bu durum sık sık gözlenir ve tedavi ne yazık ki böyle olgularda mümkün değildir. Sıvı gıda tüketiminin ağırlaştırılması gerekmektedir.

2-)Reflü Kaynaklı

Reflü mide kapağının kapalı olması gereken anda açılması ve mide asidinin yemek borusuna çıkarak tahriş oluşturması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Kronik bir durum olduğu için zaman içerisinde ilerler ve yemek borusunda ciddi hasarlar söz konusu olur. Böyle bir durum sonucu yutkunma güçlüğü, yemek yerken gıdaların boğaza takılması söz konusu olabilmektedir.

3-)Kanser Kaynaklı

Gıdaların boğazda kalma ve yutarken ciddi acı ve ağrı oluşumunun en temel ve ciddi sebeplerinden bir tanesi kanserdir. Özellikle yemek borusunu saran kanserlerde iyi huylu ya da kötü huylu durumlarda bu tür şikayetler de söz konusu olabilmektedir. Özellikle dışa doğru büyüme gösteren kanser türlerinde bu durum söz konusudur.

Erken evrelerde boğazda yutkunma güçlüğü, bir zorlanma şeklinde kendini gösteren bu durum ilerleyen evrelerde gıdaların boğazda kalmasına hatta beslenme zorluklarının yaşanmasına sebep olabilmektedir.
Cerrahi operasyon ile tümörün bölgeden temizlenmesi ve kişinin hızlı bir şekilde iyileşmesi sorunun ortadan kısa süre içerisinde kalkmasını sağlamaktadır.

4-)Alzheimer Hastalığı

Alzheimer hastalığı, beyinde meydana gelen bir geri dönüşsüz bozukluk olmasına rağmen tüm vücudu da etkilemektedir. Bu etkisini hafıza kaybının meydana gelmesi ile oluşturmaktadır. Alzheimer hastası olan kişilerde sıklıkla reflekslerin kaybı söz konusu olur. Hastalığın ilerleyen evrelerinde yutkunma güçlüğü ve zorluğu meydana gelir. Beslenme esnasında gıdaların boğaza takılması ve yutamama meydana gelir. Bu durum birçok hastanın nefessiz kalmasına ve ölümüne yol açabilir. Bu durumu önlemek için sıvı besinlerin bu hastalığın son evrelerinde tercih edilmesi gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ