Genizden Gelen İltihap

Genizden Gelen İltihap

Genizden gelen iltihap rahatsızlığında, genelde iltihapla beraber genizden küçük parçalar da görülmektedir. Genizden gelen iltihaplanmalar her ne kadar bademcik enfeksiyonu ya da iltihaplanmasını işaret etse de bir çok sebepten kaynaklı olabilmektedir. Bu nedenle gerekli araştırmalar sonucunda yapılacak incelemelerden sonra teşhis konulmalı ve tedaviye başlanılmalıdır.

Genizden gelen iltihap daha çok yaydığı kokuyla hissedilmektedir. Genizden gelen iltihap kokusu ağır bir kokudur. Koku dışında genizden gelen küçük parçacıklar da geniz bölgesinde iltihap oluştuğunu göstermektedir.

Genizden Gelen İltihap Nedenleri Nelerdir?

Genizden gelen iltihap daha çok bademcik kökenli rahatsızlıklardan ve enfeksiyonlardan kaynaklanmaktadır. Ağız içi sağlığına dikkat edilmemesi ve ağız içinde meydana gelen rahatsızlıklar, bademcikte enfeksiyonun oluşmasına neden olabilmektedir. Ayrıca diş hastalıkları da genizde iltihap oluşmasına neden olmaktadır. Bu durumda ise vücut bir savunma mekanizması olarak iltihap üretir. Enfeksiyon sonucunda genizden gelen iltihap genelde parçacıklar halinde ve pis kokuludur. Bademcik enfeksiyonundan kaynaklı iltihaplanmalarda kesinlikle uzman bir doktora gidilmeli ve gerekli müdahaleler yapılmalıdır.

Genizden gelen iltihap, bademcik dışında genizden gelen akıntılardan da kaynaklanabilmektedir. Geniz akıntısında meydana gelen anormallikler, genizden parçacıklar halinde iltihap gelmesine neden olabilmektedir. Geniz akıntısı kaynaklı iltihaplanmalar daha çok burun tıkanıklığı, burun bölgesinde oluşan enfeksiyon, burun eti ve geniz eti  gibi nedenlerden oluşmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ