Geçmeyen Mide Bulantısı

Geçmeyen Mide Bulantısı

Geçmeyen mide bulantısı, kadınlarda akıllara öncelikli olarak gebeliği getirmektedir. Özellikle adet döneminde de gecikme söz konusu ise bu durum daha da ağır basmaktadır.

Hamileliğin ilk aylarında bebeğin rahim içerisindeki gelişimi ve değişen hormonal dengeye bağlı olarak mide bulantısının görülmesi çok sık rastlanılan bir durumdur. Hamilelik sürecinin ilerleyen evrelerinde bu durum kendiliğinden geçmektedir. Bazı olgularda ne yazık ki bu durum hamileliğin sonuna kadar devam edebilir.

Geçmeyen mide bulantısı aynı zamanda mide hastalıklarının da habercisi olabilir. Özellikle gastrit, reflü ve ülser gibi mide rahatsızlıklarında uzun süreli mide bulantısı sık sık gözlenir. Hatta bu duruma çoğu zaman mide yanması ve ağrı eşlik etmektedir.

Mide bulantısı kişilerin yaşadığı duygu durum değişikliklerine bağlı olarak da oluşabilir. Kişi aşırı heyecanlanma ya da aşırı üzüntü yaşadığında midesi bu durumdan etkilenebilir ve bu stresli durum geçene kadar midesi bulanabilir.

Mide Bulantısı Tedavisi

Mide bulantısının tedavisi için çeşitli yollar bulunmaktadır. Bu yöntemlerin birçoğu annelerimizin evlerde yıllardır yaptığı şeylerdir.

Nane limon çayı mide bulantısını geçirme özelliği ile yıllardır yapılan bir çaydır. Ancak aslına bakıldığında mide bulantısını geçirecek özelliği çoğu zaman bulunmamaktadır. Kullanılan nanenin tıbbi nane olması yani içerisinde yüksek oranda mentol içermesi gerekmektedir. Ancak böyle olmayan naneler çayda kullanılmaktadır ve çoğu zaman plasebo etkisi ile kişinin iyileşmesini sağlamaktadır.

Mide hastalıklarından kaynaklı mide bulantılarının geçmesi için kişinin tedavi olması şarttır. Tedavi rahatsızlığa göre değişmekte ancak genellikle ilaçlarla tedavi sağlanmaktadır. Aynı zamanda kişi yediği her şeye dikkat etmeli, üzüntülü ve stresli bir yaşantıdan uzak durmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ