Geçmeyen Bademcik İltihabı

Geçmeyen Bademcik İltihabı

Tıp literatüründe tonsilit olarak ifade edilen bademcik iltihabı çoğunlukla virüs esaslı meydana gelmektedir. Boğazımızın her iki yanında bulunan lenfoid dokular, bademcik olarak tanımlanır. Bu bölgelerde çeşitli sebeplerde bakteri ve virüsler birikerek, iltihaplanmaya yani bademcik iltihabına yol açabilir.

Genellikle bademcik iltihabının 7-10 içerisinde basit tedavi yöntemleriyle geçmesi beklenirken, kimi zaman kronik yani uzun süreli bademcik iltihabı da gözlenebilmektedir. Bu tarz durumlarda derhal konuyla ilgili sağlık kuruluşuna başvurulmalı, iltihabın altında yatan neden uzman hekimler tarafından detaylı araştırılmalıdır.

İçeriğin devamında bademcik iltihabının belirtilerinden, nedenlerinden ve ardından başlıca tedavi yöntemlerinden bahsedilmektedir.

Bademcik İltihabı Belirtileri Nelerdir?

 

Bademcik iltihabı kendisini genellikle boğaz tahrişi ile belli eder. Boğaz tahrişinin yanı sıra boğaz ağrısı ve yutkunma zorluğu, bademcik iltihabının başlıca belirtileridir. Ancak yalnızca bu etkenler, bademcik iltihabı olduğunu göstermez. Eğer bu sorunlara aşağıdaki semptomlar eşlik ediyorsa, bademcik iltihabı olduğundan bahsedilir.

 • Öksürük,
 • Yüksek ateş,
 • Kulak ağrısı,
 • Baş ağrısı,
 • Boyundaki lenf bezlerinin ağrıması, şişmesi

Bademcik İltihabı Nedenleri Nelerdir?

Bademcik iltihabının altında yatan nedenler; virüs ve bakteriler olsa da başlıca nedenlerinden aşağıda bahsedilmektedir.

 • Hasta olan kişi ile aynı ortamda bulunmak, tokalaşmak ve o kişinin eşyalarını kullanmak virüs ve bakterilerin bulaşmasına neden olabilir.
 • Steril olmayan ortamlarda hazırlanmış gıdaların tüketilmesi.
 • Temizliği yapılmamış hayvanlarla temas, bu hayvanlara dokunmak virüs ve bakterilerin kişiye bulaşmasına yol açabilir.

Yukarıda anlatıldığı üzere bademcik iltihabının başlıca nedeni virüs ve bakterilerin, kişilere bulaşıyor olmasıdır. Bademcik iltihabına yol açan başlıca mikroplar ise şunlardır:

 • İnflüenza virüsü: Gribi tetikleyici bir virüs çeşidir.
 • Streptokok bakterisi: Yüksek derecede bulaşıcı olan streptokok bakterisi, boğaz iltihabını tetikleyicidir.
 • Adenovirüs: İshali tetikleyen ve bademcik iltihabına yol açan bir virüs çeşididir.
 • Rinovirüs: Soğuk algınlığına yol açan başlıca virüslerden biridir.

Bademcik İltihabı Nasıl Geçer?

Bademcik iltihabının tedavisinde evde uygulanabilecek pek çok yöntem mevcuttur. Aşağıdaki basit yöntemleri uygulayarak birkaç haftada bademcik iltihabı probleminden kurtulabilirsiniz. Ancak uyguladığım tüm bu yöntemlere rağmen iltihap geçmediyse, muhakkak uzman hekime danışılmalı ve detaylı muayene olunmalıdır.

1-)Bulunulan Ortamın Nemli Olmasına Dikkat Edin

Bulunulan ortamında kuru ve nemsiz olması, boğazın kurumasına yol açar. Boğazın devamlı kuruyor olması ise iltihaplanmayı tetikleyici ve şiddetlendirici bir unsurdur. Özellikle kalorifer veya klima kullanılan evlerde hava nemsiz ve kuru olur. Bu yüzden bu evlerde boğaz kuruluğu, bademcik iltihabı sorunları daha sık görülür.

2-)Boğazınızı Yumuşatın

Boğazınızı yumuşatacak sıcak ve faydalı bitki çayları tüketebilirsiniz. Bitki çayının içerisine bal ilave ederek, karışımı daha etkili hale getirebilir ve boğazınızın yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

3-)Sigara İçmeyin

Sigara içmek boğazı kurutucu ve tahriş edici bir etki gösterir. Dolayısıyla bademcik iltihabını daha da tetikler. Hem sağlık hem de bademcik iltihabının geçmesi adına sigaradan uzak durmakta yarar vardır.

4-)Bol Sıvı Tüketin

Gün içinde bol bol sıvı tüketmek hem boğazınızı yumuşatır hem de bu bölgedeki bakteri ve virüslere karşı direnç gelişmesini sağlar. Bu yüzden gün içinde bol bol su ve bitki çayları tüketebilirsiniz.

Eğer yukarıda bahsedilen yöntemlere rağmen 1 haftayı geçmiş süredir bademcik iltihabı probleminiz devam ediyorsa, altında araştırılması gereken bir konu olabilir. İltihabın ilerlemesinin daha ciddi vakalara yol açabileceği unutulmamalı, muhakkak uzman hekim yardımı alınmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ