Gebelikte Mthfr Heterozigot

Gebelikte Mthfr Heterozigot

Gebelikte yaşanan gebelikte mhtfr heterozigot sorunu her zaman olmasa da çoğunlukla düşüklere neden olmaktadır. Bu durumun tedavisi ve gebelikte sorun yaşanmaması, bebekte düşüğün gözlenmemesi, annede doğum sonrası kanda problem olmaması için çoğu doktor pıhtılaşma iğnesi tavsiye eder.

Kanda pıhtılaşmaya eğilim gösteren hastalıklar arasında kalıtsal trombofililer gözlenir. Bu durum haliyle damar tıkanıklığına neden olarak tromboemboliye, akciğer, beyin ve kalpte ya da organlarda pıhtı oluşmasına neden olabilir. Bunun da etkisiyle ani ölümler bile gözlenebilir bu neden le dikkatli olunmalıdır. Bu durum gebelikte ise bebeğin ölü doğmasına, düşüklere, bebekte gelişim geriliğine neden olabilir. Eğer kişi kalıtsal trombofili hastası ise homozigot, hasta değil de taşıyıcı ise heterozigot adı verilir. Homozigot hastalarda genelde rahatsızlık doğuştan anneden gelmektedir ve genetik bozukluklar nedeniyle gözlenir. Bu kişilerin doğum kontrol hapı kullanması kesinlikle yasaktır.

Bu rahatsızlığın teşhisi ancak doktor tarafından gerekli tetkiklerden sonra koyulabilir. Bunun için öncelikli araştırma kalıtsal olabileceğini düşünerek ailede damar tıkanıklığı, devamlı düşük ya da ölü doğum gerçekleştiren bireylerin olup olmadığı araştırılır. Gebelikte kadında aşırı ödem ve hipertansiyon gibi sıra dışı durumlar varsa hemen tanı yapılma gereği duyulur ve trombofilik şüphesi olarak bakılır.

Tedavi

Heparin kullanarak pıhtılaşmayı engelleyici etki yaratılabilir, ya da kan sulandırıcı kimi ilaçların kullanımı ile de tedaviye gidilebilir. Bu durum sadece gebelik sırasında değil sonunda da bir süre devam eder.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ