FSH Yüksekliği

FSH Yüksekliği

Açılımı folikül uyarıcı hormon olan FSH hem kadınlarda hem de erkeklerde bulunan ve benzer protein yapısını taşıyan bir hormondur. Asıl görevi yumurtalıkta foliküllerin büyümesini etkilemektedir. LH (Lüteinleştirici Hormon) ile birlikte östrojen salgılanmasında ve ovulasyonda görev yapmaktadır. Testislerde spermatogenezin hızlanması için seminifer tüpçüklerini aktifleştirmektedir.

FSH, hipofiz bezinden salgılanan bir hormondur ve belirli değerler arasında bulunmalıdır. FSH’ın yükselmesi ya da azalması bazı hastalıklara neden olmaktadır. Erkeklerde ve kadınlarda olması gereken değer aralığı değişiklik göstermektedir. Bu değerler şu şekildedir:

Kadınlarda

  • 0-6 aylık 1,00-4,00 mUI/ml
  • 7 aylık 12 yaş 0,20-3,00 mUI/ml
  • 13-15 yaş 1,00-8,00 mUI/ml
  • 16-50 yaş 2,00-10,00 mUI/ml
  • 51-60 yaş 20,00-140,00 mUI/ml
  • 60 yaş ve üstü 30,00-118,00 mUI/ml

Erkeklerde

  • 0-6 ay 1,00-4,00 mUI/ml
  • 6 ay – 12 yaş 0,20-3,00 mUI/ml
  • 12 yaş ve üstü 1,00-15,00 mUI/ml

FSH Hormonu Neden Yükselir?

FSH hormonun yükselmesinde birçok etken olabilmektedir. Bu etkenler sonucu üreme yavaşlamakta ve hatta durabilmektedir. Yüksek FSH değerleri kötü yumurtalık rezervinin, kötü yumurta kalitesinin ve ovulasyon başarısızlığının bir neticesidir. Genç kadınlarda FSH yüksekliği prematür over yetmezliğinden kaynaklanmaktadır. Bu durum kadında vücudun gerekli östrojen üretemediğini ve döllenmesi için yumurta oluşturamadığının bir göstergesidir.

FSH yüksekliği bazı kalıtsal hastalıkların sonucu olarak oluşabilmektedir. Erkeklerde klinefelter, kadınlarda turner sendromlarında FSH değerleri artış göstermektedir. Klinefelter, üç cinsel kromozomun bulunmasına bağlı kromozom değişikliği, turner ise iki yerine tek bir X kromozomunun bulunmasıyla ortaya çıkan genetik bir hastalıktır.

FSH yüksekliği kadınlarda yumurtanın azaldığı, erkeklerde bir testis sorununa, çocuklarda ise ergenliğe girmek üzere anlamına gelebilmektedir.

Tüm bunlar dışında bazı hastalıklar ve çevresel etkenler sonucu da FSH değerlerini yükseltebilmektedir. Bu nedenler şunlardır: Aşırı alkol tüketimi, radyasyon, kemoterapi, menopoz, hormon tedavileri, testis ve yumurtalık tümörleri, tiroid hastalığı, adrenal(böbrek üstü bezleri) hastalık, hipofiz bezi tümörleri, testis hasarı ve iltihabıdır.

FSH Yüksekliği Nasıl Tedavi Edilir?

FSH yüksekliği hormonal bir rahatsızlık olduğundan tedavi edilebilmektedir. Doğrudan çocuk sahibi olmayı etkilediği için yaşı ilerleyen hastalarda tedavi kısıtlayıcı olmaktadır. Tıbbi yardım almak gerekmektedir.

FSH yüksekliğine bazı bitkiler de iyi gelebilmektedir. Aslan pençesi, civan perçemi ve ada çayı bitkileri FSH değerlerini düşürebilmektedir. Bu bitkiler karıştırılarak elde edilen içecek yükselen değerleri olumlu yönde etkileyecektir. Sabahları kahvaltıdan ve akşam yemeklerinden önce içilen birer bardak içilen bu karışım FSH’ın düşürülmesinde doğal bir tedavi yöntemidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ