Enseden Gelen Baş Ağrısı

Enseden Gelen Baş Ağrısı

Baş ağrısının birçok farklı türü bulunur ve bu türlere göre ağrının şiddeti de farklı olur. Baş ağrısı bazen başın tek bir kısmında görülürken bazen ise iki kısmında da görülebilir. Enseden gelen ya da başın tam tepesinde görülen baş ağrıları da yine farklı sebeplere göre ortaya çıkar ve farklı sorunlara yol açar. Enseden gelen baş ağrısı durumunda kişinin zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gitmesi gereklidir.

Enseden Gelen Baş Ağrısı Neden Olur?

Kişinin baş ağrısı farklı biçimlerde görülebilir. Baş ağrısının enseden gelmesi durumunda kişinin doktora gitmesi gerekir. Baş ağrıları uzun vadede dikkate alınması gereken bir sağlık sorunudur. Enseden gelen baş ağrılarının sık görülen sebepleri arasında şunlar yer alır:

1-)Yüksek Tansiyon

Tansiyonun yükselmesi ile birlikte kişinin ensesinden başlayan baş ağrıları görülebilir. Yüksek tansiyon tıp dünyasında hipertiroidi olarak anılmaktadır. Tansiyonun yükselmesi sonucunda boyun kısmında da ağrılar görülebilir. Tansiyon ölçülmesi ile birlikte tansiyonun yükselip yükselmediği kısa süre içinde ortaya çıkabilmektedir.

2-)Migren

Migren genel olarak tek taraflı olarak ortaya çıkan ve zonklayıcı bir özelliğe sahip olan baş ağrısı türüdür. Kişinin baş ağrısı sorunu migren kaynaklı ise bu ağrı enseden başlayabilir ve belirli bir noktada toplanabilir. Migren atakları öncesi ve atak sırasında enseden başlayan baş ağrıları sıklıkla görülür.

3-)Boyunda Disk Kayması

Boyun kısmında diskler yer alır. Bu disklerin kayması sonucunda kişinin vücudunda bir takım sağlık sorunları oluşabilir. Boyunda disk kayması ile birlikte enseden başlayan baş ağrıları sıklıkla görülebilmektedir. Bunun dışında boyun ağrısı da sıklıkla görülebilir.

4-)Sinüzit

Sinüzit, enseden gelen baş ağrısına neden olan bir sağlık sorunudur. Sinüzit enfeksiyonunda baş ağrısının yanı sıra kişide boyun ağrısı da sıklıkla görülmektedir.

5-)Stres

Kişinin stres sorunu yaşamasında birçok faktör etkilidir. Stres ve gerginlik gibi etkenler kişide enseden başlayan baş ağrısına neden olabilmektedir. Enseden gelen baş ağrısı sorununun uzun sürmesi halinde doktora gidilmelidir.

Enseden Gelen Baş Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Enseden gelen baş ağrısı durumunda kişi en yakın sağlık kuruluşuna gitmelidir. Diğer tedavi yöntemleri arasında ise şunlar yer alır:

  • Kişinin enseden başlayan baş ağrısı oluşması durumunda yapabileceği en kolay iş enseyi ovmak olacaktır. Enseyi ve baş kısmını yavaş biçimde ovalamak oldukça etkili olacaktır.
  • Enseden başlayan baş ağrısının tedavisi için yapılacak diğer bir işlem ise antibiyotik ilaç kullanımı olacaktır. Bunun için doktorun önereceği ilaçların kullanımı gereklidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ