Düğün Gününden Önce Gelen Adet Günü

Düğün Gününden Önce Gelen Adet Günü

Rahim içi tabakasında meydana gelen dokuların kan ile dışarı atılması durumu, adet kanaması olarak bilinmektedir. Kadınlarda ergenlik döneminden itibaren başlayan bu kanamalar, menopoz dönemine kadar devam eder. Normal şartlarda her ay yeniden tekrarlanan bir döngüdür. Bazı kişilerde 28 günde bir görülürken, bazı hanımlardaysa 30 günde bir kanama gerçekleşir.

Kadınların adet kanaması ile ilgili en fazla şikayetçi olduğu konu; adet kanamasının zaman zaman tatile, gezme dönemine denk gelmesidir. Aynı şekilde “düğün gününden önce gelen adet günü” şeklinde de özel anlarda adet kanaması gelebilmektedir. Böyle durumlarda kadınlar adet döngüsünü geciktirmenin yollarını ararlar. İçeriğin devamında adet geciktirmek için uygulanabilecek belli başlı yöntemlerden bahsetmekteyiz.

Adet Geciktirmek için Ne Yapmalıyım?

1-)Adet Geciktirici İlaç Kullanımı

Adet geciktirmek için sıklıkla başvurulan yöntemlerin başında; adet geciktirici ilaçlar gelmektedir. Adet kanamasının başlamasına 3-5 gün kala başlanmalıdır. Adetin ne kadar geciktirilmesi isteniyorsa, o süre boyunca ilaç kullanılmalıdır. Eğer adet kanaması 1 hafta ötelenmek isteniyorsa, 1 hafta boyunca kullanılmalı 15 gün ötelenmek isteniyorsa da 15 gün boyunca kullanılmalıdır. Adet geciktirici ilaç kullanıldığı sürece, kişi adet kanaması görmez. Kanama görmek yani adet olmak istiyorsa da adet olmak istediği tarihten 3 gün önce ilacı bırakması gerekir.

2-)Bitkisel Yöntemler

1-)Tarçın

Adet kanamasını geciktirmenin, kesmenin bir diğer yaygın nedeniyse; bitkisel çarelerdir. Kadınlar arasında adet kesici özelliği ile bilinen tarçın ile hazırlanan doğal karışımların, adet geciktirdiği bilinmektedir. Evde hazırlayabileceğiniz yapımı kolay tarçın karışımı doğal yöntemi ile adet kanamanızı geciktirmeniz mümkündür.

Öncelikle 1 adet çubuk tarçını, 1 bardak kaynar suyun içerisinde demleyin. İyice demlendiğine emin olduktan sonra gün içinde birkaç kez bu tarçınlı suyu içmeniz, adet kanamanızı kesici bir etki gösterecektir. İllaki mutfağınızda çubuk tarçın olmasına gerek yoktur. Çubuk tarçın dışında elinizde toz tarçın da olabilir. Bu durumdaysa her gün 1 tatlı kaşığı toz tarçın yemeniz adet kanamanızı kesecektir.

2-)Civanperçemi

Aktarlardan kolaylıkla temin edebileceğiniz civanperçemi ile de adetinizi geciktirmeniz mümkündür. Kanamadan 2-3 gün önce kaynatarak içmeye başladığınız civanperçemi suyu, adet kanamanızı kesecektir.

Düğün gününden önce gelen adet günü veya tatilden önce gelen adet günü gibi özel anlarda sizi rahatsız edecek adet takviminizi yukarıda anlatılan yöntemlerle ertelemeniz, geciktirmeniz mümkündür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ