Dudak Yarılması Neden Olur?

Dudak Yarılması Neden Olur?

Dudak yarılması şikayeti birçok farklı sebepten meydana gelebilmektedir. Doğuştan meydana gelen dudak yarığı kalıtsal bir durumdur. Genellikle gebelik esnasında annenin kullandığı bazı zararlı maddelerden kaynaklı olarak oluşabilmektedir. Böyle bir durumda çocukta dudak yarılmasının yanında farklı semptomlarda görülebilir.

Dudak Yarılması Nedenleri Nelerdir?

Doğuştan meydana gelen dudak yarıklığı dışında dudaklarda sık sık çatlamanın ileri boyutu olarak dudak yarılması gözlenebilmektedir.

Kozmetik ürünler

Özellikle kadınlarda meydana gelen dudak yarılmalarının büyük bir çoğunluğunu kullanılan kozmetik ürünler oluşturmaktadır. Kalitesiz içerikli ya da alerjik maddeler içeren kozmetik ürünler dudaklarda yarılmaya sebep olabilmektedir.

Rujların içerisinde bulunan propil gallat dudak çatlamasına ve yarılmasına en fazla sebep olan kimyasal maddelerdendir.

Hava şartları

Dudaklarda çatlama ya da dudak yarıkları özellikle mevsim geçişlerinde çok sık gözlenmektedir. Sıcak ve soğuk hava arasındaki ani değişimler cildimizdeki nem oranını etkileyebilmektedir.

Ciltteki nem oranının ani değişimi çatlak ve kuruluk oluşumuna sebep olabilmektedir. Dudak yarıkları ve çatlakları vücudumuzda hava değişiminden etkilenerek oluşan çatlakların başında gelmektedir.

Alerjik Reaksiyonlar

Kullanılan bir maddenin içerisinde bulunan kimyasala karşı, el ile temas edilen bir maddeye karşı var olan alerji sonucunda dudaklarda çatlak ve yarık oluşumu gözlenebilmektedir.

Böyle alerjik bir durumda alerjen maddenin illa ki dudaklara temas etmesi gerekmemektedir. Dudaklarda meydana gelen alerjik reaksiyonların yanında kişinin vücudunda farklı farklı semptomlarda meydana gelebilir.

Kullanılan Çeşitli İlaçlar

Kronik olarak kullanılan ya da akut bir tedavide kısa süreli kullanılan ilaçlar, yan etki olarak dudak kuruluğu ve dudaklarda yarılma oluşumuna sebep olabilir. Böyle bir durum genellikle kişinin ilaca adapte olması ya da tedavinin bitmesi ile kısa süre içerisinde geçmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ