Dudak Titremesi Neden Olur?

Dudak Titremesi Neden Olur?

Dudak titremesi, alt dudakta ya da üst dudakta tek başına meydana gelebileceği gibi ikisi aynı anda da meydana gelebilir. Genellikle altında yatan ciddi bir neden olmayan dudak seğirmeleri kısa süreli olabilmektedir. Uzun süreli dudak titremeleri kronik bir hastalığın habercisi olabilir. Böyle durumla karşı karşıya olan kişiler muhakkak uzman bir hekime gitmeli, şikayetlerini anlatmalı, gerekli tüm tahliller yapılarak can sıkıcı bir problem olan dudak titremesinin tedavisi sağlanmalıdır.

Dudak titremesi oluşum nedenleri genellikle kişinin ani ve hızla değişen fizyolojik ve ruhsal değişimlerinden kayaklanmaktadır. Kısa süreli olarak meydana gelmektedir. Kişinin ruh halinin normale dönmesi ile hızla kendiliğinden düzelmektedir.

Dudak Titremesi Nedenleri Nelerdir?

Yüz Felci Kaynaklı

Yüz felci çeşitli hastalıklardan kaynaklı ya da ani değişen fizyolojik nedenler ile meydana gelebilmektedir. Yüz kaslarında meydana gelen geçici ya da kalıcı hasarlar çeşitli semptomlara neden olabilir. Başlarda hafif seyreden dudak titremesi yüz felcinin habercisi olabilir. Genellikle yüz felcinin gözlenmesi ile kaslarda meydana gelen harabiyetin boyutuna bağlı olarak giderek artış gösterebilir.

Madde Bağımlılığı

Madde bağımlılığında dudak titremesi sıkça gözlenmektedir. Uyuşturucu kullanımı, alkol alımı gibi durumlarda kişilerde zamanla yoksunluk sendromu gözlenmeye başlamaktadır. Yoksunluk sendromu sonucunda kişilerde değişen ruh hali ve beden hareketleri mevcuttur. Dudakta meydana gelen titremeler bu durumun başında gelmektedir.

Sigara kullanan kişilerde dudak titremesi nadiren olsa da gözlenmektedir. Genellikle uzun yıllardır tütün kullanan ve bağımlılığı gelişen kişilerde bu durum söz konusudur.

Stres Kaynaklı

Stres, yaşamımızın hemen hemen her alanında karşılaştığımız durumlardan bir tanesidir. Manevi ve ruhsal bir değişim olmasına rağmen stres fiziksel olarak vücudumuza zarar verebilmektedir, bir çok hastalığın kaynağını oluşturmaktadır.

Stres kaynaklı dudak titremesi gözlenebilen bir durumdur. Özellikle aşırı korkulu, aşırı heyecanlı, aşırı hüzünlü ya da sinirli olunan durumlarda dudaklarda titreme kaçınılmaz bir şekilde meydana gelebilmektedir. Genellikle kişinin duygu durumunun normal haline dönmesi ile hızla eski haline gelmektedir.

Kalp Krizi Habercisi

Dudaklarda aniden meydana gelen dudak titremesinin nedeni araştırılmalıdır. Bu duruma eşlik eden başka semptomların varlığı hastalığın kaynağının farklı olabileceğini göstermektedir. Soğuk soğuk terleme, sol göğüs kısmında aniden meydana gelen ağrı ve dudaklarda gözlenen uyuşma hissi, titreme kalp krizinin habercisi olabilir. Böyle durumlarda kişi, hiç zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gitmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ