Douglasta Sıvı

Douglasta Sıvı

Herhangi bir hastalığın teşhisi için doktorlar tarafından rahatsızlığın anlaşılması için bir çok tetkikler uygulanır. Douglas her ne kadar bir tıp kelimesi şeklinde geçse de yapılan tetkikler de bu terimden bolca söz edilir. Douglas, rahim arkasındaki boşluğun adıdır. Kadınlarda douglasta sıvı birikmesi şeklinde görülen bu durumda korkulacak bir şey yoktur. Daha çok tetkikler sonucunda douglasta sıvı birikmesi şeklinde açıklansa da aslında rahim arkasındaki boşlukta sıvının oluştuğu ve arttığı anlamına gelmektedir.

Douglas denilen alanda yani rahim arkasındaki boşlukta yumurtlama döneminde sıvı birikmesi gözlenir. Özellikle kadınlarda yumurtlama döneminden sonra da douglasta sıvı birikmesi görülmektedir. Genel olarak douglasta sıvı birikmesi, normal bir olay olduğundan endişe edecek bir şey yoktur. Ancak bazı durumlarda sadece yumurtlama döneminden değil enfeksiyonel sebeplerden de rahmin arkasındaki bu boşlukta sıvı birikebilmektedir. Yumurtlama dönemi dışında ovel tümörlerinden ya da enfeksiyonel rahatsızlıklardan dolayı douglasta sıvı birikimi olabilmektedir. Bu sebeplerle oluşmuş sıvı zararlı olabilmektedir. Bu yüzden yumurtlama dönemi haricinde douglasta sıvı birikmesi durumunda kesinlikle bir jinekologa başvurulması gerekmektedir.

Uzman bir doktora başvurarak douglasta sıvı birikiminin nedenleri ayrıntılı bir şekilde incelenip, tedavi sürecine başlanmaktadır. Çok riskli bir durum olmadığı sürece basit ilaç tedavileriyle bu hastalık atlatılabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ