Doğum Sonrası Karında Şişlik

Doğum Sonrası Karında Şişlik

Hamilelik sürecinde rahmin genişlemesi ve büyümesiyle birlikte karın bölgesine kuvvet uygulanır. Uygulanan basınç ise karında sertlik, şişlik hissine neden olur. Hamilelik döneminde sonra kısa süre içinde normal haline dönmesi beklenir. Ancak doğumdan kısa süre sonra karında şişlik-sertlik geçmeyen annelerde, doğum sonrası karında şişlik şikayeti meydana gelir. Doğum sonrası karında şişliğin tamamen geçmesi süre alabilmektedir. Bu yüzden paniğe kapılınmamalı ve mutlaka uzman bir doktora danışılmalıdır.

Doğum Sonrası Karındaki Şişlik Ne Zaman Geçer?

Hamilelik döneminin ilk 3 ayında rahmin gelişmesi ve büyümesiyle birlikte karında şişlik oluşmaya başlar. İkinci 3 aylık süreçte ise bebeğin büyümesi ve daha da gelişmesiyle birlikte karındaki sertlik-şişlik daha da belirgin bir hal almış olur. Gebeliğin son zamanlarında ise anne karnındaki bebek iyice geliştiğinden, karında şişlik daha da farkedilir bir hal almaktadır.

Doğumdan sonra karındaki şişliğin hemen geçmesi umulur. Ancak şişliğin geçmesi ve karnın tekrar eski halini alması zaman alabilmektedir. Uzmanlara göre ortalama olarak 72-76 hafta içinde karnın eski haline dönmesi beklenir. Bu yüzden şişlikten dolayı paniğe kapılmamalı  ve daha detaylı bilgi için uzman doktora başvurulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ