Doğum Sonrası Hemoroid

Doğum Sonrası Hemoroid

Hemoroid halk dilinde basur olarak bilinir. Anüs ve alt rektumda şişmiş, iltihaplı damarların varlığıdır. Oluşumunda çok çeşitli nedenler vardır. Ikınma, uzun süreli kabızlık ve gebelik döneminde bu bölgede oluşan baskı hemoroid oluşumunun en sık nedenlerindendir. İki şekilde olur. İç basur ve dış basur olarak sınıflandırılabilir. Gözle görülebilen ve rektum dışında şişen iltihaplı damarlar ise buna dış basur denir. Rektum içinde şişen damarlara ise iç basur denir. Hamilelikte doğum yaklaştıkça basur görülme olasılığı da artar.

Hamilelik döneminde ıkınma, baskı ve kabızlık ile şişen damarlar hemoroidi oluşturur. Doğumdan sonra da devam edebilir. Hijyen kurallarına dikkat etme, doğum egzersizleri yapma ve hamilelikte düzenli diyet yapma ile bu problemin önüne geçilebilir. Doktora başvurarak bu sorunu çözebilirsiniz. Doktorunuzun tavsiye ettiği ve verdiği ilaçları düzenli kullanmanız sonucunda kısa sürede geçecektir. Doktor kontrolü dışında kesinlikle ilaç kullanmayınız.

Hamilelikte Hemoroid Nedenleri Nelerdir?

Hormon Değişiklikleri

Gebelik dönemi başlaması ile vücutta progesteron, östrojen gibi çeşitli hormonlar artmaya başlar. Artan bu hormonlardan ötürü anüs ve rektum bölgesindeki damarlar şişer. Bu dönemde oluşan bu hormonal değişiklikler hemoroidi tetikler. Sadece hemoroid değil, hormonal değişimler varislerin oluşumunu ve el ve ayakların şişmesine de neden olur.

Rahmin Büyümesi ve Genişlemesi

Hamilelik ile beraber anne rahmi büyür ve genişler. Bunlarla birlikte kan hacmi artar ve damarlar üzerinde baskı artmaya başlar. Hamilelik ilerledikçe baskı daha da artar. Bu sebeplerden ötürü hemoroid oluşma riskini de artar.

Hamilelikte hemoroid belirtileri şunlardır:

  • Rektum bölgesinde ele gelen kitle,
  • Rektumda kaşıntı,
  • Rektumda ağrı,
  • Rektumda kanama.

Doğum Sonrası Hemoroid Tedavisi

Hamilelik döneminde veya sonrasında mutlaka doktor kontrolü gereklidir. Doktorun uygulayacağı tedavi ile evde yapabileceğiniz basit tedaviler ile iyileşmeniz hızlanacaktır. Fakat mutlaka doktor kontrolünde ilaç kullanılmalıdır. Kendi kafanıza göre ilaç kullanmanız sonucunda hiç hoş olmayan etkiler görebilirsiniz. Evde uygulayabileceğiniz birkaç basit yöntem:

  • Kabız olmamaya dikkat edin. Kabızlık hemoroidi daha da tetikler ve iyileşme sürecini kötü yönde etkiler. Kabız olmanıza neden olacak yiyeceklerden uzak durun. Bol lifli gıdalar ve tam tahıllı besinler ile beslenmeye özen gösterin. Bol bol sebze ve meyve tüketin. Günde en az 1 litre su için. Sıvı alımınıza dikkat edin. Basit doktorunuzun tavsiye ettiği egzersizleri yapın. Bu egzersizler bağırsak hareketlerinizi hızlandırır
  • Dışkılamadan sonra anüs bölgesini güzelce temizleyin. Fakat ıslak mendil gibi kimyasallar kullanmayın. Tahriş etmeyin. Bol su ile temizlemeniz yeterli olacaktır. Tuvalet kağıdı yerine hemoroid pedlerini kullanabilirsiniz
  • Doğum sonrasında geçmeyen hemoroidiniz için oturma banyosu yapabilirsiniz. Günde 3 kez sıcak su dolu bir leğene oturmanız rahatlamayı sağlayabilir
  • Uzun süre hareketsiz kalmayın. Çok uzun süre oturarak iş yapıyorsanız, ara vererek pozisyon değiştirmelisiniz
  • Uyurken sırt üstü uyumak yerine yan yatarak uyuyun
  • Doğum sonrasında hemoroidleriniz geçmediyse mutlaka doktora başvurun ve farmakolojik tedavi deneyin.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ