Dizim Ağrıyor Hangi Bölüme Gitmeliyim?

Dizim Ağrıyor Hangi Bölüme Gitmeliyim?

Diz ağrısı sıklıkla yaşanan bir sağlık sorunudur. Diz ağrıları diz bölgesinin farklı bölümlerinde ortaya çıkabilir ve bu bölümlerde yer alan ağrıların tamamı için tek bir tanı koymak mümkün değildir. Diz ağrıları iltihap, romatizma ya da travmatik etkenlere bağlı bir biçimde gelişebilen sağlık sorunlarıdır.

Kişinin dizlerinde meydana gelen ağrılar karşısında doktora gitmesi ve tanı için test yaptırması gereklidir. Diz ağrıları kişinin günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyecek bir sağlık sorunudur, bu nedenle tedavisinin aksatılmamasına önem verilmelidir. Diz ağrıları geçici ya da kalıcı biçimlerde ortaya çıkabilir. Özellikle sebepsiz yere çıkan diz ağrıları dikkate alınmalı ve tedavi edilmelidir.

Diz Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Dizin tamamında ya da belirli bir bölümünde zaman zaman ağrılar oluşabilir. Bu ağrılar kişiden kişiye değişir ve kişinin kesin bir tanı için sağlık kuruluşuna gitmesi gereklidir. Diz ağrısının sık görülen sebepleri arasında şunlar yer almaktadır:

1-)Travmatik Etkenler

Diz ağrısının sık görülen sebepleri arasında travmatik etkenler de yer alır. Travmatik etkenler çoğu kişide görülür bir sorundur ve kişinin geçirmiş olduğu tüm kazalar bu travmatik etkenler adı altında yer alır. Kişinin dizini yanlışlıkla bir yere çarpması ya da kaza geçirmesi sonucunda dizlerinde ağrı görülebilir. Bu durumda dikkatli bir biçimde hareket etmek gerekmektedir.

2-)Romatizma

Diz bölgesinde görülen ağrıların sebeplerinden birisi de romatizmadır. Eklemlerde meydana gelen romatizma yalnızca ileri yaşlarda değil, erken yaşlarda da görülebilir bir sorundur. Kişinin dikkatli bir biçimde hareket etmesi gerekmektedir. Romatizma sorunu ilerleyen süreçte daha ciddi ağrılara neden olabileceği için tedavi edilmelidir.

3-)İltihaplanma

Diz bölgesinde iltihaplanma olması sonucunda dizlerde şiddetli ağrılar görülebilir. Bu durum kişinin rahat bir biçimde hareket etmesini engelleyeceği için dikkatli olunmalıdır. İltihap sorunu bakteri, virüsler ile yakından ilgilidir. Kişinin dikkatli olması ve böyle bir durumda tedavi için doktora gitmesi gereklidir.

4-)Egzersiz

Kişinin çok sık aralıklar ile yoğun bir biçimde spor yapması sonucunda dizlerinde ağrılar meydana gelebilir. Spor salonunda çok ağır bir yükün kaldırılması ya da bacakları zorlayan egzersizlerin sık sık yapılması sonucunda bu bölgede şiddetli ağrılar görülebilir, kişi dikkat etmelidir.

Diz Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilmeli?

Diz ağrısı sorunu yaşayan kişilerin en yakın hastanenin ortopedi bölümüne gitmesi gereklidir. İyi bir ortopedi uzmanı ile tedavi olmak mümkün olacaktır. Kişinin ağrıları ciddiye alması ve muayene olması gereklidir. Bu şekilde tedaviye başlanması mümkün olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ