Diş Etim Ağrıyor Ne Yapabilirim?

Diş Etim Ağrıyor Ne Yapabilirim?

Diş köklerini kaplayan diş etlerinde kimi zaman ağrı, acı hissi baş gösterebilmektedir. Diş etindeki ağrılar genellikle diş eti iltihabı gibi rahatsızlıkların göstergesidir. Çoğunlukla çok ciddi sağlık sorunu teşkil etmediğinden, basit tedavi yöntemleriyle geçmesi sağlanabilmektedir.

Diş eti ağrısı çeken kişilerde, “diş etim ağrıyor ne yapabilirim” tarzı sorulara sık rastlanır. Ağrının altında pek çok neden yatabileceğinden, en doğru yapılabilecek uzman diş hekimine gitmektir. Fakat ağrı hissi, dişlerin sert şekilde fırçalanması gibi basit nedenlerden kaynaklanıyorsa evde uygulanabilecek bir takım yöntemler ve dikkat edilecek hususlarla da diş eti ağrısından kurtulmak mümkün olabilmektedir.

İçeriğin devamında diş eti ağrısının nedenleri ve tedavi yöntemlerinden detaylıca bahsedilmektedir.

Diş Eti Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

1-)Dişlerin Çok Sert Şekilde Fırçalanması

Diş köklerimizi saran diş etleri, dişlerin yanlış veya sert fırçalanmasından olumsuz şekilde etkilenebilmektedir. Özellikle dişin gün içinde çok sık fırçalanması, sertleşmiş diş fırçalarının kullanılması gibi etkenlerden ötürü diş etinde hasar oluşabilmekte ve diş eti ağrısı şikayetine yol açabilmektedir.

Bu sebepten oluşan diş eti ağrıları genellikle geçicidir. Ancak diş eti dokularında fırça darbesinden dolayı ciddi yaralanmalar mevcutsa, muhakkak sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

2-)Diş Eti Çekilmesi

Diş eti ağrısının en yaygın nedenlerinden biri diş eti çekilmesidir. Tıp dilinde gingival resesyon olarak ifade edilmektedir. Dişin, diş eti dokusundan geri kalacak şekilde çekilmesi şeklinde tarif edilir. Yaşlılık, dişlerin çok sert fırçalanması, kalıtsal etkenler, sigara kullanımı ve çeşitli hormonal değişimler diş eti çekilmesini tetikleyen unsurlardır.

Diş etindeki ağrı tek başına diş eti çekilmesini işaret etmez. Eğer ağrı ile birlikte aşağıda belirtilen semptomlardan bir veya birkaçı daha gözleniyorsa, mutlaka sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

  • Diş kökünde aşırı hassasiyet,
  • Dişlerin estetik açıdan daha uzun gözükmesi,
  • Dişlerde çürüklerin meydana gelmesi,
  • Diş etinde kanama, hassasiyet ve acı hissi

3-)Diş Etine Doğru Alınan Hasarlar

Diş etleri anatomik açıdan hassas yapıda olduklarından en ufak darbelerde dahi zarar görebilmektedirler. Kimi zaman tüketilen sert bir gıda ürünü dahi diş etinin hasar görmesine yol açarak, diş etinde ağrı problemine sebebiyet verebilir. Eğer darbe çok ciddi bir boyutta değilse, endişe edilecek bir durum söz konusu değildir.

4-)Sigara İçmek

Sigaranın içeriğindeki zararlı maddeler, ağız içindeki yapılarımıza zarar verir. Dil, diş eti, dişler sigaradan olumsuz etkilenebilir. Diş eti ağrısının altında yatan neden sigara kullanımı olabilir. Sağlıklı ve uzun yaşam için ve olası diş eti problemlerini önlemek için sigaradan uzak durmakta fayda vardır.

5-)Diğer Nedenler

  • Diş eti rahatsızlıkları,
  • Hamilelik,
  • Ağız ve diş temizliğine gerektiği önemi vermemek

Diş Etim Ağrıyor Ne Yapabilirim?

Diş eti ağrısının sert diş fırçalamaktan veya tüketilen sert gıdalardan ötürü olmadığı düşünülüyorsa, muhakkak uzman hekime gidilmelidir. Eğer basit etkenlerden kaynaklı diş eti ağrısı söz konusu ise aşağıdaki yöntemler uygulanarak ağrı giderilebilir veya önlenebilir.

1-)Sigaradan Uzak Durmak

Sigaranın ağız içi sağlığını olumsuz etkilediğinden bahsetmiştik. Olası diş eti hastalıklarını, ağrısını önlemek için sigarada uzak durulmalıdır.

2-)Yumuşak Başlıklı Diş Fırçası

Sert diş fırçası yerine yumuşak başlıklı diş fırçaları ile diş temizliği yapılmalıdır. Aynı zamanda dişlerin hafif hareketler fırçalanmasına, sert olmamaya da dikkat edilmelidir.

3-)Tuzlu Su Gargarası

Tuzlu su gargarası, diş etlerini yumuşatarak ağrıyı dindirici bir etki gösterir. Özellikle halk arasında diş eti iltihabına karşılık sık başvurulan yöntemlerin başında gelmektedir.

4-)Bol Vitaminli Gıdaların Tüketimi

Dişlerimiz ve diş etlerimiz için alınan vitamin etkilidir. Bol miktarda vitamin alımı, diş eti ağrısını gidericidir. Özellikle C vitamini içeren meyve ve sebzelerin tüketimi, diş etlerimizin daha sağlıklı olmasını sağlayarak hem hali hazırdaki ağrıyı hem de doğabilecek daha ciddi sorunları önleyecektir.

5-)Hekime Başvurun

Yazının başında bahsettiğimiz gibi diş eti ağrıları her zaman basit sebeplerden dolayı oluşmayabilir. Diş eti çekilmesi veya diş eti iltihabı gibi nedenler de diş etinde ağrı oluşumunu tetikler. Bu yüzden uzun süreli diş eti ağrılarının kesinlikle gözardı edilmemesi ve mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ