Diş Eti Sızlaması

Diş Eti Sızlaması

Diş eti sızlaması her yaş grubunda gözlenebilecek bir durumdur. Birçok neden ile gerçekleşebilecek olan diş eti sızlaması, farklı yaş gruplarında farklı nedenler ile meydana gelebilmektedir. Ani şekilde meydana gelen ve kısa süre içerisinde kendiliğinden geçen diş eti sızlamalarının en büyük sebebi ani değişen sıcaklık ve çevresel etmenlerdir.

Meydana gelen diş eti sızlamasının sürekli bir hal alması, giderek katlanılamaz bir hal alması altında yer alan bir diş eti ya da diş rahatsızlığını düşündürtmektedir. Böyle durumlarda muhakkak bir diş hekimine gidilmeli, gerekli muayeneler yapılmalı, kronik hal alan diş eti sızlamasının nedeni ayrıntılı bir şekilde araştırılmalıdır.

Diş Eti Sızlaması Belirtileri Nelerdir?

Diş eti sızlaması erken evrede farklı şekillerde kendini gösterebilir. Karıncalanma şeklinde ani bir şekilde oluşabileceği gibi zonklayan bir ağrı şeklinde de meydana gelebilmektedir. Meydana gelen sızlamanın şekli ve şiddeti altında yer alan nedene göre değişiklik göstermektedir.

Diş eti sızlamasının belirtileri;

  • Soğuk, sıcak gibi ani değişimlerde diş etinde ve dişlerde dayanılmaz ağrı ve acı meydana gelebilmektedir. Bu durum ardından diş etlerinde uzun süre geçmeyen sızlamalar meydana gelebilmektedir.
  • Diş eti sızlamaları karıncalanma şeklinde meydana gelebilir. Bu durum giderek artan sıklıkta meydana gelebilir.
  • Diş eti sızlaması kanamalar ile sonuçlanabilir. Sıklıkla diş eti kanamalarının ardından diş eti sızlaması meydana gelebilmektedir.
  • Önce şiddetli bir diş ağrısı ardından diş etlerinde çekilme ve sızlama şeklinde diş eti sızlamaları kendini gösterebilmektedir.

Diş Eti Sızlaması Nedenleri Nelerdir?

Diş eti sızlamaları dişlerde ya da diş etlerinde meydana gelen akut ya da kronik sebeplerden dolayı oluşabilmektedir. Küçük çocuklarda sıklıkla meydana gelen diş eti sızlamalarının en büyük sebebi diş çıkarmadır. Bu esnada çocuklar oldukça huysuz olurlar ve bu süreç boyunca diş etlerinde ağrı ve sızlama meydana gelmektedir.

Diş etlerinde meydana gelen sızlamaların bir diğer sebebi ise yaygınca gözlenen ve ciddi bir problem olan diş çürükleridir. Çürüğün köke ve diş etine yakın olması diş etlerinde inflamasyona ve buna bağlı olarak ağrı ve sızlamaya neden olabilmektedir.

Enfeksiyonel hastalıkların gözlenmesi sonucunda ağız içi mikroorganizma oranının artması da ağız içerisinde enfeksiyon oluşumuna yol açabilir. Böyle durumlarda da diş etlerinde sızlama meydana gelebilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ