Dilde Kuruluk Ve Yanma Hissi

Dilde Kuruluk Ve Yanma Hissi

Dilde kuruluk  daha çok ağız kuruluğu olarak bilinir. Tükürük ağız içini nemli tutar ve sindirime yardımcı olur. Aynı zamanda ağız içinde temizliği sağlar. Tükürük yeterince salgılanmadığında ağız içinde ve dilde kuruluk hissiyatı meydana gelir. Ağız içi kuruluk çoğu zaman tükürük salgısının az üretiminden kaynaklıdır.

Ağız kuruluğu, daha çok hastalıkların belirtisi ya da tüketilen ilaçların yan etkisi olarak görülür. Ağız kuruluğu, dilde kuruluk problemini de doğurur. Ağız kuruluğu dolayısıyla dil kuruluğunun bir çok nedeni vardır. Neden olan etkene göre tedavi yöntemi değişkenlik gösterir.

Dilde Kuruluk(Ağız Kuruluğu) Neden Olur?

Ağız kuruluğu, tükürük salınımının az olmasıyla ilgilidir. Az tükürük salgısı, ağız içinde bakteri ve mikropların artmasına neden olur. Ağız içinde çoğalan bakteriler ise ağız kokusu gibi bir çok sorunu tetikleyicidir.

Uzun Süre Susuz Kalmak

Gün içinde yeterli miktarda su içilmediğinde ağız kuruluğu baş gösterir. Bu yüzden düzenli olarak su içilmesi oldukça önemlidir.

Ağızdan Soluk Almak

Sinüzit, alerji gibi rahatsızlıklardan dolayı burundan nefes almak zorlaşır. Bu durumda kişide ağızdan soluk alıp verme görülür. Ağızdan nefes almak ise ağız kuruluğunu tetikler. Özellikle geceleri ağzı açık uyuyan kişilerde, ağız kuruluğu sorununa sık rastlanır.

Sigara İçmek

Sigara içen kişilerde ağız kuruluğu fazlaca görülür. Sigara içerdiği kimyasal maddeler yüzünden, ağız içinde tükürük üretimine engel olur.

Kullanılan İlaçlar

Antidepresanlar ve psikolojik rahatsızlıklar için kullanılan ilaçlar, ağız kuruluğuna yol açar. Alerji ve tansiyon ilaçları gibi başka çeşit ilaçların da yan etkilerinden biri ağız kuruluğudur. Dilde kuruluk ve yanma, şikayetiyle doktora başvurulduğunda kullanılan ilaçlarla ilgili mutlaka uzmana bilgi verilmelidir.

Aşırı Stres, Endişe Duyguları

Psikolojik etkenler, vücutta kendini fiziksel sonuçlarla belli eder. Aşırı stres, endişe ve kaygı gibi duygular ağız kuruluğunu tetikleyicidir.

Hastalıklar

Ağız kuruluğu(dil kuruluğu) kimi zaman bazı hastalıkların belirtisi olarak görülür. Diyabet, anemi, alzhemier rahatsızlıkları, ağız kuruluğuna neden olur. Ancak unutulmamalıdır ki her dil kuruluğu, hastalıkları işaret etmez.

Dilde kuruluk ve yanma, bir çok hastalığın belirtisi olabileceğinden ihmal edilmemeli ve doktora başvurulmalıdır. Kuruluğun altında yatan neden saptandıktan sonra, nedene göre tedavi yöntemi izlenir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ