Dil ve Ağız İçinde Sık Oluşan Yaralar

Dil ve Ağız İçinde Sık Oluşan Yaralar

Dil ve ağız içerisinde oluşan yaralar genellikle aft olarak adlandırılmaktadır. Hemen hemen herkesin bir veya birkaç defa başına gelen bu durum bazı zamanlarda dayanılmaz bir hal alabilmektedir. Dil ve ağız içerisinde oluşan yaralar uzun süre geçmiyor ise ve geçmesine rağmen tekrar tekrar meydana geliyor ise bu durumun altında yer alan etmen ayrıntılı bir şekilde araştırılmalıdır.

Dil ve ağız içerisinde oluşan yaralar küçük sebeplerden olabileceği gibi vücudun tamamını ilgilendiren ve ciddi şekilde seyredebilecek hastalıkların uyarıcısı olarak da erken evrede meydana gelebilmektedir. Bu sebeple sık oluşan yaralar önemsenmeli ve derhal uzman hekimler tarafından kontrol edilip gerekli testler yapılmalıdır.

Dil ve Ağız İçinde Sık Oluşan Yaraların Nedenleri Nelerdir?

1-)Çevresel Etmenler

Ağız içerisinde ve dilde oluşan yaraların en temel sebeplerinden bir tanesi çevresel etmenlerdir. Özellikle ağız içerisine yabancı cisimlerin sokulması sonucunda bu durum küçük çocuklarda sıklıkla gözlenmektedir. İçilen ve yenilen gıdaların da ağız içerisinde yara oluşumunda etkisi küçümsenmeyecek kadar önemli ve büyüktür.

2-)Enfeksiyon Kaynaklı

Ağız içi temizliğinin yeterli ve düzenli yapılmadığı durumlarda ağız içerisinde yara oluşumu, aft oluşumu kaçınılmaz bir şekilde meydana gelmektedir. Özellikle bakteri ve mantar enfeksiyonlarından kaynaklı gözlenen ağız içi enfeksiyonları hızlıca yayılım gösterebilir, doğru bir şekilde tedavi edilmez ise kendini sıklıkla tekrarlayabilmektedir.

3-)Bağışıklık Sisteminden Kaynaklı

Vücudumuzun savunma mekanizması olan bağışıklık sistemi çeşitli hastalıklara bağlı olarak ya da genetik özelliklere bağlı olarak kimi zaman zayıflayabilir. Özellikle bazı durumlarda kullanılan ilaçlara bağlı olarak bu durum sıklıkla ve şiddetli bir şekilde meydana gelmektedir.

Bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucunda ağız içerisinde yara oluşumu gözlenir. Bu yaraların iyileşmesi güçleşir ve sık sık kendini tekrarlayarak devam eder. Sürekli dil ve ağız içinde yara oluşan kişilerin bağışıklık sisteminde bir problem oluşmuş olabileceği düşünülmelidir. Akıllara bağışıklık sisteminin şiddetli bir şekilde zayıfladığı AIDS hastalığı gelebilmektedir.

4-)Tümör Kaynaklı

İyi huylu ya da kötü huylu tümörlerden kaynaklı olarak bazen vücudun farklı bölümlerinde semptomlar, tümör işaretleri meydana gelebilmektedir. Bu durum böbrek tümörlerinde sıklıkla gözlenir. Ağız içerisinde ve dilde oluşan geçmek bilmeyen yaralar, sıklıkla meydana gelen ağız içi yaraları böbrek tümörlerinin habercisi olabilmektedir. Erken evrede tümörün tespiti için bu durum muhakkak değerlendirilmelidir. Özellikle kanser geçmişi olan ya da ailesinde kanser geçmişi olan kişilerin muhakkak böyle bir durumda uzman bir hekime danışması, gerekli tetkikleri yaptırması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ