Dil Dibinde Yara

Dil Dibinde Yara

Oldukça hassas bir organ olan dil üzerinde, yanında ya da dibinde zaman zaman yara oluşumu meydana gelebilir. Farklı sebeplerle ortaya çıkan bu yaralar, bazen çok çabuk iyileşirken bazen kronik bir hal alabilir. Tedavi için yaraya neden olan faktörlerin tespit edilmesi şarttır.

Dil Dibinde Yara Nedenleri Nelerdir?

  • Aft ya da pamukçuk olarak bilinen sorun, dil dibinde yara oluşuma neden olan sebeplerden bir tanesidir. Pamukçuk oluşumu, genetik faktörlere, dilin hasar görmesine, tüketilen besinlerdeki baharat, asit ve tuz derecesine göre değişiklik gösterebilir. Bunlara ek olarak Behçet rahatsızlığında, B 12, folik asit ve vitamin eksikliklerinde, virüslerin neden olduğu enfeksiyonel durumlarda da dil yarası meydana gelebilir. Pamukçuk oluşumunda dil üzerinde, altında ya da çevresinde ortası beyaz kızarıklıklar meydana gelir.
  • Dil hassas bir yapıya sahip olduğu için, darbeler karşısında da korumasızdır. Özellikle yemek yeme esnasında dilin ısırılması, çok sıcak ya da buzlu besinlerin tüketilmesi esnasında dilin yanması sonucunda ağızda yara oluşumu meydana gelebilir. Dilde tahrişe sebep olan asitli ve baharatlı yiyeceklerin tüketilmesi de dil dibinde yara oluşumuna yol açabilmektedir.
  • Glosodini olarak isimlendirilen, depresyon dönemindeki kişilerde ortaya çıkan dil yarası da bu sebepler arasında sayılabilir.
  • Mantar oluşumu, enfeksiyonlar ve virüsler nedeniyle de ağız içi yanağında ya da dil altında yara oluşumu gözlenebilmektedir.

Dil Dibinde Yara Tedavisi

Aft ya da pamukçuk oluşumu nedeniyle ortaya çıkan dil dibi yaralarında, ılık tuzlu su ile yapılan gargara, bakterilerin temizlenmesine ve yaranın kapanmasına yardımcı olmaktadır. Aynı şekilde tuz gibi karbonatlı su ile de ağız çalkalanarak yaranın iyileşme süreci hızlandırılabilir. Özellikle baharat ve asit yönünden zengin besinlerin ya da içeceklerin tüketiminden kaçınmak, yaranın tazelenmesini ya da daha da büyümesini önleyecektir. Geçmeyen aft yaralarında ilaç tedavisi de uygulanabilmektedir.

Dilde kesik oluşumu, ısırma gibi nedenlerle oluşan yaralarda, buz tedavisi uygulanabilir. Dilde kanama söz konusu ise, on dakika süreyle temiz bir bez yaranın üzerine bastırılabilir. Bu işlem kanamayı engelleyecektir. Daha sonra dildeki yaranın enfeksiyon kapmaması için antibiyotik ilaç tedavisi uygulanabilir. Virüslerden dolayı oluşan dil dibinde yaralar için antibiyotik ilaçların kullanımı etkili olacaktır.

Dil Yaralanmalarına Karşı Öneriler

  • Dilde yaralanma söz konusu ise yatıştırıcı ve iyileştirici etkiye sahip olan muz, yoğurt, dondurma gibi besinler tüketilebilir. Yulaf lapası ve süt tüketilmesi de yarada yatıştırıcı etki yaratacaktır.
  • Özellikle içinde asit bulunan limon veya domates türündeki besinlerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Kahve içmek ve sigara içmek, dildeki yaranın iyileşme sürecinin uzamasına ve hatta daha da büyümesine yol açabilir. Bu nedenle kahve ve sigaradan da uzak durmak gerekir.
  • Bol su içmek, mentolsüz diş macunu kullanmak ve tüketilecek besinlerin ılık olmasına dikkat etmek, dil dibinde meydana gelen yara oluşumunun iyileşmesine yardımcı olacaktır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ