Dil Altında Şişlik

Dil Altında Şişlik

Dil altında şişlik sorunu genellikle tükürük bezi rahatsızlıklarından kaynaklanır. Tükürük bezleri ağız ve boğaz bölgesinde bulunur, ağız içinde tükürük üremini sağlar. Tükürük bezleri sayesinde besinlerin çiğnenmesi ve tat alma eylemleri tetiklenir. Kulak önünde, dil altında ve çene bölgesinde tükürük bezleri bulunmaktadır. Bezlerde hastalıklardan ötürü iltihaplanma ve enfeksiyon sorunları meydana gelir. Bezlerdeki iltihaplanma ise kendini şişlikle belli eder. Tükürük bezleri dışında dilin hasar alması ve alerjik reaksiyonlar, dilde şişliğe neden olabilmektedir.

Dil Altında Şişlik Neden Olur?

Alerjik Reaksiyonlar 

Alerjik reaksiyonların sonucu olarak dilde ve boğazda şişlik görülebilmektedir. Şişlikle birlikte öksürük, hapşırık ve soluk alıp vermek gibi belirtiler de görülebilir. Dilin çok fazla şişmesi, solunumun zorlaşmasına neden olabilmektedir. Sorunun en kalıcı tedavisi, alerjiye neden olan etkenlerin belirlenip bu etkenlerden uzak durulmasıdır.

Hasar, Darbe(Travma Etkenleri)

Yemek yerken yanlışlıkla dilin ısırılması ya da dil bölgesinin başka nedenden hasar görmesi, dil çevresinde şişliğe neden olabilmektedir. Darbe, hasar gibi travma etkenlerinden ötürü görülen dildeki şişlikler genellikle kısa sürelidir ve zamanla kendiliğinden geçer. Eğer dilde kesik, kan ve çok ciddi bir şişlik söz konusuysa, derhal uzmana başvurulmalıdır.

Tükürük Bezi İltihaplanması

Tükürük bezlerindeki iltihaplanma daha çok kabakulak olarak bilinen rahatsızlıkta görülür. Genellikle çocuklarda görülen kabakulak rahatsızlığı, parotiste(kulak önü bezleri) iltihaplanmanın sonucu olarak meydana gelir. Ancak kulak önü bezleri dışında dil altındaki tükürük bezlerinde de enfeksiyon sık görülmektedir. Enfeksiyon ve iltihaplanma dışında tümör hastalıkları da tükürük bezlerinde şişliğe neden olabildiğinden, rahatsızlık ihmal edilmemeli ve bir an önce doktora başvurulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ