Devit-3 Oral Damla

Devit-3 Oral Damla

Devit-3 Oral Damla Nedir?

Devit -3 oral damla çocuklar içi kullanılan bir ilaçtır. Devit -3 özellikle çocuklarda kemik gelişimi için küçük yaşlarda (0-3) kullanımı tavsiye edilen D vitamini içeren bir ilaçtır. Ancak Devit -3 üzerinde yapılan son kontrollerde ilacın şişesinin dibinde raf süresince tortu oluştuğu ve bu tortunun da çalkalama ile dağılmadığı sıvı üzerinde küçük partiküller halinde kaldığı tespit edilmiştir.

Normal bir emülsiyon tipi ilacın üretiminde yapılan yöntemlere uygun olmadığı saptanmıştır. Emülsiyon bir ilacın rafta iken dipte tortu bırakması halinde çalkalandığında bu tortunun şişedeki ilaçta dağılması ve homojenize ir görünüm alması gerekir. Oysa ki Devit- 3 bu durumu karşılamamaktadır.

Çocuk sağlığı için piyasaya sürülmüş olan bu ilacın ruhsatlı bir bölümünde bu duruma rastlanmış ancak buna rağmen piyasadaki tüm ilaçların toplatılacağı kararına varılmıştır. Hastanın sağlığı için küçük bir risk bile kalmaması için Türk Eczacılar Birliği ve Sağlık Bakanlığının yaptığı çalışmalar dahilinde 28.06.2006 tarihinde ilacın uygunsuzluğu tespit edilmiş ve toplatılması kararına varılmıştır.

Bebeklerin gelişimi için D vitamini çom önemlidir. D vitamini eksikliğinde bebekteki bıngıldağın geç kapandığı fazlalığında ise erken kapandığı görülmüştür. D vitamini aynı zamanda kemik gelişimi için de çok önemlidir. Doktor ve eczanızla görüşmeden bebeğinize D vitamini vermemeniz gerekmektedir. Bu konu ile ilgili hemen doktorunuza başvurun ve onun tavsiyesi ile ilaç kullanımına gidiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ