Devit-3 Ampul

Devit-3 Ampul

Devit-3 ampul hakkındaki tüm sorularınıza bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Devit-3 ampul nedir ve neden kullanılır?

Devit-3, D vitamini eksikliği veya yetmezliğinde kullanılan bir ilaçtır. Sindirim kanalındaki bir bozukluk sonucunda oluşan D vitamini eksikliğinde de kullanılır. Ayrıca raşitizm hastalığının tedavisinde kullanılır. Raşitizm hastalığı, D vitamini eksikliğine bağlı olarak gelişen kemik hastalığıdır. Bunun dışında osteomalazide, kemik erimesinin destek tedavisinde, paratiroid bezlerinde oluşan tümörlerde ve kemik erimesine bağlı kırık oluşumunun tedavisinde kullanılır.

Devit-3 ampul nasıl kullanılır?

Devit-3 ampul, doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Doktorun önerdiği dozlarda kullanılmalıdır. Ne sıklıkla devit-3 kullanacağınızı doktorunuz size söyleyecektir. Tedaviye uygun olarak yüksek ya da düşük doza doktorunuz karar verecektir. Kesinlikle önerilen dozu aşmayınız.

Devit-3 ampul, doktor tavsiyesine ve hasta tercihine göre oral veya kas içi olarak uygulanabilir. Fakt kalsiyum emiliminin bozukluklarında adaleye enjekte edilerek kullanılmalıdır.

Devit-3 ampul yan etkileri

Devit-3 ampulun normal doz ve belirtilen sürede yan etki oluşturma olasılığı yok denecek kadar azdır. Fakat kullanım süresi veya kullanım dozu isteğe göre arttırıldığında yan etkiler görülebilir. Yan etkiler idrar testleri ile tespit edilebilir. İdrarla atılan kalsiyum miktarının artması, kanda kalsiyum miktarının normalden daha fazla olması gibi yan etkileri vardır. Ayrıca kalp atımında düzensizlik, şuur bulanıklığı, bulantı, iştahsızlık, kilo kaybı, aşırı idrar yapma, aşırı susama, böbrek taşı oluşumu, kaşıntı, kurdeşen gibi de yan etkiler görülebilir. Fakat bu yan etkiler daha nadirdir.

Aşağıdaki durumlarda kullanılmaması gerekir;

-Yüksek tansiyon hastalığınız varsa, ileri derecede damar sertliği ve akciğer tüberkulozunuz varsa uzun süre kullanmayınız.
-D hiperitaminozunuz varsa kullanmayınız. D hipervitaminozu, D vitaminin aşırı alınmasına bağlı olarak birikmesi ve hastalık oluşturmasıdır.
-Hiperkalseminiz varsa kesinlikle kullanmayınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ