Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Demir eksikliği sonucunda sıklıkla kansızlık yani anemi gözlenmektedir. Demir eksikliğine bağlı gözlenen anemi toplumumuzda özellikle kadınlarda sıklıkla gözlenen kansızlık türü arasında yer almaktadır. Alyuvarları yani kırmızı kan hücrelerini oluşturan hemoglobinin içerisinde yer alan demirin eksik olmasına bağlı gözlenen kansızlıkta hemoglobin üzerine düşen görevi yerine getiremez. Böyle bir durumda dokulara yeterli kan gönderilemez, dokular oksijence fakirleşir.

Demir eksikliğine bağlı gözlenen kansızlık kişide birçok semptoma neden olabilir. Bu semptomların bir çoğu erken evrelerde farkedilemez ancak ilerleyen evrelerde kişinin ciddi şikayetler yaşaması söz konusudur. Bu sebeple kişiler belirli aralıklar ile kan testi yaptırmalı, vücudundaki demir eksikliği söz konusu olan kişilerde erken evrede tedavi başlanılmalıdır.

Demir eksikliği belirtileri aşağıda ayrıntılı olarak anlatılmaktadır. Sizde bu bulgulardan bir veya bir kaçı bulunuyor ise muhakkak uzman bir dahiliye uzmanına gidiniz ve gerekli tetkikleri yaptırınız.

1-)Baş Ağrısı

Demir eksikliğine bağlı olarak gözlenen baş ağrısı sıradan baş ağrılarından farklı olarak kronik bir hal almış bir ağrıdır. Baş ağrısı birçok hastalıkta gözlenebilecek bir semptomdur. Demir eksikliğine bağlı oluşan baş ağrılarının kesin tespiti için farklı semptomlarında kişi de var oluyor olması ya da yapılan tahliller ile vücuttaki demir oranının ölçülmüş olması gerekmektedir.

2-)Kas Krampları

Demir eksikliğine bağlı olarak kaslarda sıklıkla ağrı ve kramp meydana gelebilmektedir. Kas krampları demir eksikliğinde kronik bir hal alır. Demir eksikliğinin erken evrelerinde meydana gelen kramplar kısa süreli ve hafif seyrederken ilerleyen evrelerde bu kramplar kişinin ciddi problemler yaşamasına ve acı çekmesine sebep olabilmektedir. Demir eksikliğine bağlı gözlenen kramplar özellikle karın kaslarında ve alt ekstremite bölgelerindeki kaslarda gözlenmektedir. İleri boyutlarda meydana gelen kaslar kişinin yürümesinde ciddi problemler yaşamasına sebep olabilmektedir.

3-)Ağız İçi Yaralar

Demir eksikliğinde sıklıkla gözlenen bir diğer semptom ise ağız içerisinde oluşan yaralardır. Bu yaralar demir eksikliğine bağlı olarak oluşur ve geçmesi normal bir bireyinkine oranla çok daha zor gerçekleşir. Normal sebepler ile meydana gelen yaralarında iyileşmesi demir eksikliği bulunan kişilerde çok daha geç meydana gelmektedir.

NOT: Düzensiz ve şiddetli kanama ile geçen adet döngüleri kişilerin ciddi boyutlarda kansızlık yaşamasına neden olabilmektedir. Bir de bu tarz kişilerin demir oranı zengin olan sebze tüketiminden uzak durması çok daha hızlı bir şekilde demir eksikliğinin gözlenmesine yol açmaktadır. Bu yüzden bu tarz kişiler beslenme konusunda daha dikkatli olmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ