Çocuklarda İştahsızlık ve Uyku Bozukluğu

Çocuklarda İştahsızlık ve Uyku Bozukluğu

Çocuklarda iştahsızlık ve uykusuzluk, ebeveynlerin en çok karşılaştığı ve şikayet ettiği problemlerdendir. Bu sebeple genellikle basit ve geçici bir sorun olarak değerlendirilmekte ve uzmana başvuracak kadar ciddi bir konu olarak görülmemektedir. Bir çocuğun gelişmesinde önemli rol oynayan uyku ve yeme konusunun ciddiye alınması ve gerekli durumlarda bir uzmandan danışmanlık alarak problem büyümeden müdahale edilmesi gerekmektedir.

Çocuklarda iştahsızlık ve uykusuzluk konusu aşağıda ayrı olarak ele alınacaktır.

Çocuklarda İştahsızlık Neden Olur?

Çocuklarda karşılaşılan iştahsızlık probleminin farklı sebepleri olabilmektedir.

1-)Yanlış Yemek Yedirme Yöntemleri

Ebeveynlerin çocukların itiraz ettikleri yemekleri zorla yedirmeye çalışması ileride yaşanması muhtemel beslenme bozukluklarının temelini atmaktadır. Bu zorlama beraberinde iştah kaybını ve de ebeveyne karşı güven kaybını getirmektedir.

Yine televizyon ve bilgisayar karşısında yemek yedirmeye çalışma, çocukta yediği yemeği kavrayamama ya da ödül karşılığı yemek yeme alışkanlığını getirmektedir. Bu şartların sürekli sağlanamadığı durumlarda ise, çocuk iştah kaybı yaşamaktadır.

2-)Fizyolojik Nedenler

Bazı hastalıklar çocukların yeme alışkanlıklarını olumsuz etkileyebilmektedir. Bağırsak parazitleri, anemi, mide -bağırsak sistemi rahatsızlıkları, diş çıkarma, bir motor hareket sistemi rahatsızlığı olan yutma zorluğu; çocuklarda iştah kaybına neden olabilmektedir.

3-)Psikolojik Nedenler

Çocuğun duygu durumundaki değişiklikler, iştah durumunu da olumsuz etkilemektedir. Anne baba boşanmaları, anne baba kavgaları, yakın birinin kaybı, kardeşin doğması, okula başlama, taşınma, annenin işe başlaması, yeni bakıcının gelmesi gibi nedenler çocuğun duygu durumunda dalgalanmalar yaratabilmektedir. Bu da iştah kaybı ile sonuçlanabilmektedir.

Çocuklarda İştahsızlık Nasıl Geçer?

Bazı nedeni bilinmeyen durumlarda, zaman ile çocukta iştahsızlık geriler ve yok olur. Fakat sebebi tespit edilen iştah kayıplarında belli başlı uygulamalar yapılarak bu sürecin hızlandırılması gerekmektedir.
İştahsızlık sebebi tıbbi değil ise yanlış tutumdan veya psikolojik nedenlerden kaynaklanıyorsa, vakit kaybetmeden uzman bir psikologdan destek alınmalıdır.

Eczanede satılan birtakım takviyeler bebek ve çocuklarda iştah arttırıcı olarak kullanılmaktadır. Bu preparatlar uzman hekim onayı olmadan asla kullanılmamalıdır. İştahsızlık sebebi bir hastalık ise acilen uzman bir hekime başvurmak ve tedaviye başlatmak gerekmektedir.

Çocuklarda Uykusuzluk Neden Olur?

Çocuklarda uykusuzluk birçok sebepten kaynaklanabilmektedir.

1-)Fizyolojik Sebepler

Çocuğun yattığı odanın ısısının uygun olmaması, yeteri kadar karanlık olmaması, kıyafetlerinin rahat olmaması, uyku saatinde gürültüye maruz kalması, yastık ve yatağın konforlu olmaması gibi nedenler uykusuzluğa yol açabilir.

Çocuğun aç ya da fazla tok olması yine uykusuzluk sebebidir. Uyumadan en az iki saat önce yemek yemenin bitmesi gerekmektedir. Açlık çekmemesi için de doyurucu fakat mideyi rahatsız etmeyecek gıdalar seçilmelidir.

Çocuğun gün içinde fazla aktivite yapması yine uykusuzluk nedeni olabilmektedir. Halk arasında tam tersi olan, aşırı aktivitenin çocuğu uyuttuğu söylemi vardır; fakat bu bilgi doğru değildir. Aşırı yorulan çocuk uyumakta zorluk çekmektedir.

Rutini olmayan çocuk uykusuzluk çekmektedir. Bir çocuğun aynı saatlerde uyanması ve uyuması gerekmektedir.

Hastalıklar da uykusuzluğun en belirgin sebeplerindendir. Ağrı, kaşıntı gibi rahatsızlıkları olan bebek/çocuk uyumakta zorluk çeker. Burun tıkanıklığına sebep olan grip rahatsızlığı da çocukta uyku bozukluğuna neden olmaktadır.

2-)Psikolojik Nedenler

Yukarıda iştahsızlık konusunu işlerken bahsettiğimiz tüm maddeler çocukta uykusuzluğa neden olabilmektedir. Bunların dışında çocuğun bir korku ve endişe duyması uyumasını zorlaştırmaktadır.

Çocuklarda Uykusuzluk Nasıl Geçer?

Hastalıklar dışındaki fizyolojik nedenler için, ebeveynler kendileri basit yöntemler uygulayarak çözüme varmaya çalışabilirler. Yeterli olmayan durumlarda mutlaka bir uzmandan yardım almaları gerekmektedir.

  • Çocuğun giyimi, yatağı, oda ısısı uykuya dalmasına yardımcı olacak şekilde kontrol edilmelidir. Çocuğu belli bir uyku rutinine ulaştırmak doğru olacaktır. Uyku öncesi yemek yeme alışkanlıkları gözden geçirilmelidir.
  • Psikolojik problemler için bir çocuk psikoloğundan yardım alınması doğru olacaktır.

Hastalık durumlarında hızlı bir şekilde aksiyon almak ve çocuğun tedavisine bir an önce başlamak gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ