Çikolata Kisti Tekrar Eder mi?

Çikolata Kisti Tekrar Eder mi?

Halk arasında çikolata kisti olarak anılan hastalık tıp dünyasında endometriozis adıyla anılır. Bu hastalık vücutta yer alan bir kisttir ve zaman içinde tekrar etme durumu vardır. Çikolata kisti birçok kadında görülebilir bir sağlık sorunudur. Tedavisi için uzman bir doktor ile görüşülmeli ve doktorun önereceği tedavi yöntemine uygun bir biçimde hareket edilmelidir.

Çikolata kisti oluşmasının birçok faktöre bağlı olduğu bilinmektedir. Bu kist çok net bir biçimde tanı koyulamayan bir hastalıktır ve en büyük tedavi yöntemi olarak cerrahi yöntemler tercih edilmektedir. Çikolata kisti tedavisi için laparoskopik tedavi yöntemi tercih edilmektedir. Bu yöntemin tercih edilmesinin sebebi ameliyat sonrası iyileşme süresinin oldukça kısa olmasıdır.

Çikolata Kisti Neden Oluşur?

Çikolata kisti tanısı zor olan hastalık türlerinden birisidir. Bu hastalığın genel bir tanısını koymak oldukça zordur. Çikolata kistinin neden ortaya çıktığını bulmak da bu nedenle zordur. Yapılan araştırmalar sonucunda hastalığın nedenleri arasında çevresel etkenlerin büyük bir rol oynadığı belirlenmiştir.

Bununla birlikte çikolata kistine neden olan diğer etkenler arasında genetik, lenf sistemi, bağışıklık sorunları, dokularda farklılaşma ve adet kanlarının karın boşluğuna akması gibi nedenler de hastalığın ortaya çıkmasında etkili olmaktadır. Kişinin bu tarz bir hastalıktan şüphelenmesi halinde en yakın sağlık kuruluşuna gitmelidir.

Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir?

1-)Yorgunluk

Çikolata kisti sorunu olan kişilerde gözlenen en büyük belirti yorgunluktur. Bu hastalığa sahip olan kişiler gün içinde kendilerini sürekli olarak yorgun hissedebilir. Kişinin bu durumda herhangi bir işe odaklanması da oldukça zor bir hale gelmektedir.

2-)Karın, Kasık ve Bel Ağrısı

Çikolata kistinin sık görülen belirtilerinden birisi de karın, kasık ve bel bölgesinde meydana gelen ağrılardır. Kişinin bu durumda aynı anda ya da farklı zaman dilimlerinde sırtında, kasık bölgesinde ve karnında ağrılar oluşabilmektedir.

3-)Kısırlık

Kısır olan kişilerde çikolata kisti görülme ihtimali oldukça yüksektir. Bu durum yıllarca doktorlar tarafından araştırılmış bir konudur. Elbette hastalığın tek sebebi kısırlık değildir.

4-)Cinsel İlişki Sırasında Ağrı

Çikolata kisti olan kişilerin sağlıklı bir cinsel yaşamı olması oldukça zordur. Bu durumda kişinin cinsel ilişki sırasında ağrı yaşaması sık görülen sağlık sorunlarından birisidir.

Çikolata Kisti Nasıl Tedavi Edilir?

Çikolata kisti tedavisinde kullanılan ve en çok tercih edilen yöntem cerrahi yardımdır. Bu hastalık için ilaç ile tedavi söz konusu değildir. Hastalığın tedavisinde laparoskopik yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntem kişinin kısa süre içinde normal yaşamasına devam etmesini sağlamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ