Çene Uyuşması

Çene Uyuşması

Çenede uyuşma hissinin meydana gelmesi ani bir şekilde oluşabilir ve kısa süre içerisinde kendiliğinden geçebilir. Ancak bazı durumlarda ise meydana gelen uyuşma hissi giderek artar ve sonuçta kişide kalıcı bir hasar meydana gelebilmektedir. Meydana gelen hasarın boyutu uyuşmaya neden olan kaynağa bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Çene uyuşması kişinin konuşmasını engelleyebilir, yemek yemesi esnasında kişinin çene kaslarını kullanmasını engelleyebilir. Bu durumun kalıcı hale gelmesi kişinin yaşantısının ciddi anlamda değişmesine neden olmaktadır. Çene uyuşmasının tedavi edilmesi için öncelikli olarak hastalığın kaynağı bulunmalı, uzman hekimler tarafından muayene edilmeli, gerekli tetkikler yapılmalı ve buna uygun tedavi yapılmalıdır.

Çene Uyuşmasının Nedenleri Nelerdir?

1-)Yüz Felci

Yüz felcinden kaynaklı olarak çenede uyuşma hissi ve kasların refleksini kaybetmesine neden olabilmektedir. Yüz felci çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilir. En sık soğuk hava ile kişinin ani teması sonucunda yüz kaslarında meydana gelen kalıcı ya da geçici hasarlardır.

Kullanılan ilaçlar genellikle hastalığın hızla tedavi edilmesini sağlamaktadır. Kişi çenesinde meydana gelen kas kaybına bağlı olarak konuşma yetisini kaybedebilir. Kortizon kullanımına bağlı olarak çenedeki kaslar geri kazanılabilir ve kişi konuşma yetisini geri kazanabilir.

2-)Diş Çekimi

Çenede meydana gelen uyuşukluk hissi ve ağrının en büyük nedenlerinden bir tanesi diş çekimidir. Diş çekimi esnasında uygulanan anestezi ilaç kişinin bir süre boyunca diş etinde ve çenesinde uyuşma hissine neden olabilir. Genellikle ilacın etkisinin hızla geçmesi ile kişi normal hayatına döner. Bu tür çene uyuşması akut olarak gözlenen bir uyuşmadır. Ancak uygulanan yanlış anestezik ilaçlar kişinin çene bölgesinde kalıcı hasarların meydana gelmesine yol açabilmektedir.

3-)Tetanoz Kaynaklı

Tetanoz, toprakta bulunan bir bakteriden geçen enfeksiyonel kaynaklı bir hastalıktır. Küflü ve paslı bir cisim ile kişinin kendini kesmesi ya da küflü ve paslı eşyaların kişinin açık yarası ile temas etmesi sonucunda gözlenebilir. Tetanoz aşısı bulunmayan kişilerde hızla bakteri vücutta yayılır. Hastalığın en belirgin özelliklerden bir tanesi çenede spazmlar oluşumudur. Çenede uyuşma hissi ile kendini gösteren bu durum giderek artar ve ağrılı, dayanılmaz kramplara yerini bırakır.

4-)Travma Kaynaklı

Kişinin çene bölgesine aldığı darbeler sonucunda gelişen travmalar çenede uyuşmaya, ağrıya sebep olabilmektedir. Özellikle çene kasında ve kemiğinde meydana gelen hasarın boyutuna göre meydana gelen uyuşma hissi kalıcı hale gelebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ