Çene Titremesi Neden Olur?

Çene Titremesi Neden Olur?

Çene titremesi çeşitli şekillerde meydana gelebilmektedir. Meydana gelen titremenin şekli ve şiddeti dilin zedelenmesine, yaralanmasına neden olabilir, dişler takırdayabilir. Bu tür titremeler genelikle kişinin vücudunda meydana gelen ani tepkiler sonucunda oluşmaktadır.

Çene titremesi kısa süreli meydana gelebilir. Kişiye yapılan müdahale ile ya da kendiliğinden kısa süre içerisinde geçmektedir. Bazı durumlarda ise çene titremesi tik halini alabilir, kronik bir hal alabilir. Böyle bir durum genellikle altında yer alan sinsi ve tehlikeli bir nedenden dolayı oluşmaktadır. Çenede meydana gelen titremenin tedavi edilebilmesi için kaynağının bulunması ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda tedavi uzun zaman alabilmektedir.

Çene Titremesi Nedenleri Nelerdir?

1-)Sıcaklık Düşüşü

Çene titremesinin en sık gözlenmesinin nedenlerinden biri ani sıcaklık düşüşü ve aşırı soğuk bir alanda kişinin bulunması sonucunda meydana gelmektedir. Çenede titreme şiddetli bir şekilde başlar ve giderek tüm vücuda yayılabilmektedir. Bu durum vücudun hipotermiye girmesinden kaynaklı oluşur. Giderek şiddetlenen titremeler organ kayıpları ile devam eder ve kişinin ölümü ile sonuçlanır.

2-)Beyin Hastalıkları

Beyin içerisinde oluşan tümörlerden kaynaklı ya da çeşitli beyin fonksiyonlarını etkileyen hastalıklardan dolayı sıklıkla çenede titreme gözlenebilir. Bu durum nöbet sonucunda oluşabileceği gibi nöbet öncesi gelecek olan nöbetin de habercisi olabilmektedir. Bu durum nöbet süreci boyunca devam edebilir, kişinin dişlerine zarar gelebilir. Bu durumu önlemek için muhakkak koruma koyunuz, nöbet boyunca kişinin yanından ayrılmayıp gerekli müdahaleyi yapınız.

Tik şeklinde düzenli aralıklar ile meydana gelen çene titremeleri beyinde var olan tümörlerin habercisi olabilir. Bu durum başlarda hafif seyrederken giderek şiddetlenir. Tümörün yeterince büyümesi durumunda çenede meydana gelen titremelerden kaynaklı olarak kişi konuşamaz hale gelebilir.

3-)Parkinson Hastalığından Kaynaklı

Parkinson hastalığı vücuttaki azalan dopamin seviyesine bağlı gözlenen bir rahatsızlıktır. Bu hastalık genellikle yaşlılığa bağlı gözlense de genç yaşlarda da yakalanma riski olunan bir hastalıktır. Giderek ilerleyen ve vücuttaki kasları tutan bu hastalık kendini az dopamin seviyesinden dolayı titreyerek göstermektedir.

Başlarda gözlenmeyen çene titremeleri hastalığın ileri boyutlara gelmesi ile gözlenir, kişi konuşmada zorlanmaya başlar. Bu durum kullanılan ilaçlar ile sadece ertelenebilir, şiddeti azaltılabilir, son kaçınılmazdır.

NOT: Çenede meydana gelen titreme ani alınan bir darbe sonucu kaslarda meydana gelen hasarın boyutuna bağlı olarak gözlenebilmektedir. Bu durum genellikle alınan darbenin etkisinin geçmesi ile kısa süre içerisinde kendiliğinden geçmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ