Burundan Kanla Beraber Akıntı Gelmesi

Burundan Kanla Beraber Akıntı Gelmesi

Burun kanamaları burna darbe alma, çarpma ve burun kırıkları gibi problemlerde ortaya çıkabilmektedir. Burun kanamaları çoğu zaman endişelere ve korkuya neden olmaktadır. Burun kanamalarının darbe, çarpma ve hasar gibi fizyolojik etkiler dışında bir çok nedeni olabilmektedir. Çocuklarda ve yetişkinlerde yaş farketmeksizin burun kanamaları görülebilmektedir.

Burun kanamalarıyla beraber burnun mukoza tabakasından akıntılar gelmesi gibi durumlarla da karşılaşılabilmektedir. Burun kanamasıyla beraber gelen akıntılar fizyolojik etkenlerin sonucu olabileceği gibi başka nedenlerden de kaynaklanabilmektedir.

Burun Kanamasının Nedenleri Nelerdir?

  • Buruna alınan darbeler gibi fizyolojik neden burun kanamasına neden olabilmektedir.
  • Burun karıştırma: Daha çok çocuklarda görülen bu problem parmakla burnun karıştırılması sonucu kanamaya neden olmaktadır. Ayrıca yabancı bir cismi burna sokmak da kanamalara neden olur.
  • Travmalar: Burun ameliyatları, yüzme ya da suya dalma gibi durumlarda aşırı basınçtan kaynaklı kanamalar oluşabilir.
  • Burun içi eğrilikler: Burun içi eğrilikler, hava akımını bozukları için kuruluk ve kabuklanmayla beraber kanamalara neden olabilmektedir.
  • Tümörler: Vücudun herhangi bir bölümünde oluşabilen tümörlerin burunda oluşma durumunda, sürekli ya da tekrarlayıcı kanama gibi belirtileri gözlenir.
  • Hormon Salgıları: Özellikle hamilelik döneminde kadınların hormonları çok fazla salgılandığından burunda kanamalara neden olabilmektedir.
  • Kalp ve Damar Hastalıkları: Kalp yetmezliği ve hipertansiyon gibi kalp hastalıkları burunda kanamaların oluşmasına neden olmaktadır.
  • Kan Hastalıkları: Doğuştan itibaren gelen ya da sonradan oluşan kan pıhtılaşma bozukluklarında, burundan kan gelme durumu görülebilir.

Burun kanamalarıyla beraber akıntıların gelmesi genelde fizyolojik nedenler dışında oluşmaktadır. Burun kanamalarında yapılabilecek en bariz müdahale oturup başı öne eğmektedir. Toplumda burun kanamalarında yapılan en büyük hata başın arkaya, yukarıya doğru kaldırılmasıdır. Kan pıhtılarının uzaklaştırılması için başın öne eğilmesi gerekmektedir. Eğer kanamanız durmuyor ve sürekli tekrar ediyorsa tümör, kalp ve damar hastalıkları, kan hastalıkları gibi ciddi hastalıkların habercisi olabileceğinden kesinlikle uzman bir doktora başvurmanızı öneriyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ