Boyun ve Kulak Ağrısı

Boyun ve Kulak Ağrısı

Boyun ve kulak ağrısı birbirinden bağımsız birçok sebepten kaynaklı olarak eş zamanlı ya da birbirinden ayrı zamanlarda meydana gelebilmektedir. Bazı olgularda ağrı oluşumu ani ve kısa sürer, genellikle kişinin istirahat etmesi ile hızla düzelir. Bazı durumlarda ise boyun ağrısı ya da kulak ağrısı birbirini destekler şekilde ortaya çıkar, uzun süreli bir ağrı söz konusudur. Ağrı kronikleşir ve mutlaka uzman hekimler tarafından ağrı oluşumuna sebep olan kaynak bulunmalı ve gerekli tedavi yapılmalıdır.

Boyun ve Kulak Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Boyun ve kulak ağrısına neden olan etmenleri hastalık kaynaklı, çevresel etmenlerden ve yaşam koşullarından kaynaklı ve anatomik bozukluklardan kaynaklı olarak ana başlıklara ayırabilir. Aşağıda bu etmenlerde başta olmak üzere boyun ve kulak ağrısına sebep olan etkenler ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır.

1-)Travma Kaynaklı

Ani bir şekilde gelişen ağrıların bir çoğunun kaynağı geçirilen travmalardır. Buyun ve kulak bölgesine alınan darbeler, düşmeler bu tarz ağrıların oluşumuna yol açabilmektedir. Kimi zaman tek bir yere alınan darbe her iki yerde de bağlantılı bir şekilde ağrı oluşumuna sebep olabilmektedir. Tüm bu durumlara karşı oluşan ağrılar genellikle kısa süre içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Geçmeyen travmatik durumlarda önce tetkik yöntemleri ile sorun bulunmalı ardından gerekli ilaç tedavisi uygulanmalıdır.

2-)Fıtık ve Boyun Düzleşmesi

Boyunda meydana gelen ağrıların birçoğunun sebebi boyundaki omurlarda meydana gelen deformasyonlardır. Özellikle yapılan yanlış hareketler, sürekli tekrarlanan yanlışlıklar boyunda düzleşmeye neden olabilmektedir.

Boyun fıtıkları daha çok bu bölgede meydana gelen ciddi bozukluklardır. Fıtığın tedavisi için ilk etapta ilaç tedavisi önerilse de genellikle cerrahi yöntem ve fizik tedavi hastaların iyileşmesi için gerekmektedir. Bazı durumlarda fıtığın kulak bölgesine yakın olması ya da bu bölgedeki sinirlere baskı yapması kulak çevresinde ve kulak içinde de ağrı hissedilmesine sebep olabilmektedir.

3-)Enfeksiyon Kaynaklı

Enfeksiyon kaynaklı boyun ve kulak ağrıları ciddi şekilde seyredebilmektedir. Özellikle omurilik sıvısı içerisine yerleşen tehlikeli bakteri ve virüslerden kaynaklı enfeksiyon hastalıkların sonucunda boyun bölgesinde şişlik, ağrı ve hassasiyet aynı zamanda kulak içi ağrısı meydana gelebilmektedir. Kişi ilerleyen evrelerde şuur kaybına uğrar, erken evrede tedavi gerçekleşmez ise ölüm ile sonuçlanabilir.

Boyun ve Kulak Ağrısı Tedavisi

Uzun süreli geçmeyen ve müzminleşen boyun ve kulak ağrılarında altında yer alan rahatsızlığın sebebi kronik bir hastalık ya da ciddi seyreden bir patojen kaynaklı hastalık olabilir. Tüm bu durumlar göz önünde bulundurularak zaman kaybedilmeden uzman hekime gidilmelidir. Patolojik ve anatomik bir bozukluk ve rahatsızlıktan kaynaklı boyun ve kulak ağrılarında hekim kararı göz önünde bulundurularak genellikle cerrahi uygulamalar gerekli olabilmektedir. Bu durum var olan bozukluğun onarılması ile kişinin hızla eski sağlığına kavuşmasını sağlamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ