Boyun ve Kol Ağrısı Neden Olur?

Boyun ve Kol Ağrısı Neden Olur?

Boyun ve kol ağrısı toplumumuzda hemen hemen her yaş grubundaki kadın ve erkekte sıklıkla gözlenen semptomlardandır. Birçok farklı çevresel etmene ya da hastalık kaynağına bağlı olarak boyun ve kol ağrısı meydana gelebilmektedir. Genellikle ayrı zamanlarda farklı etmenlerden kaynaklı meydana gelen boyun ve kol ağrısı aynı anda belirli hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır.

Boyun ve kol ağrısının oluşum nedenleri aşağıda ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır. Siz de uzun süredir geçmek bilmeyen ve müzminleşen boyun ve kol ağrısına sahipseniz, zaman kaybetmeden uzman hekiminize gidiniz ve gerekli tetkikleri yaptırınız.

  • Boyun ve kolda ağrı gelişiminin en temel sebeplerinden bir tanesi travma etkenleridir. Bu bölgeler alınan darbeler sonrasında oluşan kas, kemik harabiyetlerine bağlı olarak ağrı oluşabilmektedir. Yumuşak doku zedelenmesi sonucunda oluşan ağrılarda kişinin bir süre istirahat etmesi, ağrı kesici ve kas gevşetici kullanması genellikle yeterli olmaktadır.
  • Boyun fıtıklarından kaynaklı olarak boyun ve kolda sinerjik bir şekilde ağrı oluşumu gözlenebilmektedir. Özellikle tedavi edilmeyen ve kontrol altına alınmayan ilerlemiş düzeydeki boyun fıtıklarında boyun bölgesindeki ağrı giderek kola yayılır. Sıklıkla kol ve boyunda ağrı ve uyuşma meydana gelmektedir.
  • Kas ve sinir sıkışması boyun ve kol bölgesinde sıklıkla gözlenen bir durumdur. Sinirlerde meydana gelen harabiyetten dolayı bu bölgelerde ağrı ve acı oluşumu söz konusu olabilmektedir. Enfeksiyon kaynaklı, darbe kaynaklı sinirlerde harabiyet gözlenmesi en sık yaşanılan sinir sıkışması problemlerindendir.

Boyun ve Kol Ağrısı

Boyun ve kol ağrısı geçirilen çeşitli kazalar sonrasında akut bir şekilde meydana gelebilir. Oluşan hasarın boyutuna bağlı olarak ağrı kısa süre ya da uzun vadede kendiliğinden geçebilir. Ancak hastalık kaynaklı ya da kalıcı hasar sonrasında oluşan ağrılarda mutlaka dışarıdan uzman kişilerce müdahale gerekmektedir. Öncelikli olarak boyun ve kol ağrısına sebep olan etmen bulunmalı ardından gerekli müdahale en uygun şekilde yapılmalıdır.

Boyun ve Kol Ağrısı Tedavisi

Boyun ve kol ağrısına neden olan etmen travma kaynaklı ise öncelikli olarak istirahat gereklidir. Bazı travma kaynaklı olgularda cerrahi müdahale gerekli olabilir. Cerrahi müdahale sonrasında fizik tedavi uygulaması doktor kontrolünde yapılabilmektedir.

Boyun ve kol ağrısının tedavisi için öncelikli olarak basit ağrı kesicilerin kullanımı önerilebilmektedir. Romatizmal kaynaklı ağrı oluşumlarında ise genellikle antiromatizmal etkili ağrı kesiciler kullanılmalıdır. İlaçların bilinçsizce değil kesinlikle uzman doktor kontrolünde alınması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ