Boynum Ağrıyor Hangi Doktora Gitmeliyim?

Boynum Ağrıyor Hangi Doktora Gitmeliyim?

Boyun ağrısı, genellikle kas gerilmesi ya da kasların zorlanması sonucunda ortaya çıkan bir sorundur. Kadın ya erkek, yetişkin ya da çocuk tüm bireylerde farklı sebepler ile ortaya çıkabilir. Uzun süredir geçmeyen boyun ağrısı ciddi bir soruna işaret ediyor olabilir. Bu nedenle uzman bir doktora görünmekte fayda vardır.

Boyun Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

  • Kas spazmı, kas gerilmesi ya da kasların çok fazla zorlanması sonucunda meydana gelebilir.
  • İç organlardan ya da omurgadan kaynaklı bir ağrı söz konusu olabilir.
  • Boyunda kireçlenme ya da boyun düzleşmesi rahatsızlıkları boyunda ağrıya yol açabilir.
  • Hormonsal nedenlerle kişilerde omuz ağrısı oluşabilir.
  • Travmatik olaylar ya da kişide bulunan duruş bozukluğu sonucunda, bunlara ek olarak hatalı yatış pozisyonları sonucunda boyun ağrısı meydana gelebilir.

Boyun ağrısı şikayetine sahip olan kişiler, ağrı uzun süre geçmediğinde ya da fıtık şüphesi söz konusu olduğunda mutlaka beyin ve sinir cerrahisi bölümünde muayene olmalıdır. Tedavi için tanı koymak gerekir ve tanı konması için MR, EMG ya da BT kullanılır. Boyunda kireçlenme şüphesi taşıyan kişilerin ise fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümü dahilinde muayene olması gerekir.

Boyun Ağrısı Tedavisi

Boyun ağsının nedeni tespit edildikten sonra, doktor tarafından önerilen ve reçeteye yazılan ilaçların düzenli olarak kullanımı sonucunda boyun ağrısı kısa bir süre içinde ortadan kalkacaktır. Aynı şekilde duruma uygun olan ve yan etki yapmayacak ağrı kesiciler ve kas gevşetici ilaçlar ile kremlerin de kullanımı uygundur.

Boyunda ağrı duyan kişilerin, bu bölgeye sıcak kompres uygulaması ağrının azaltılmasında etkili olacaktır. Bunun yanı sıra, bazı ağrılara soğuk suyun daha iyi geldiği de unutulmamalıdır. Baş, yumuşak bir şekilde öne, arkaya, sağa ve sola hareket ettirilerek küçük bir egzersiz sık sık yapılmalıdır. Ancak bu egzersizden doktor mutlaka haberdar olmalıdır çünkü bazı boyun ağrılarında hareket iyi olmayabilir.
Bölgeye yapılacak masaj da ağrıyı hafifletici bir etki gösterecektir. Buna ek olarak, kişi, uyku pozisyonunda yastığının çok alçak ya da çok yüksek olmadığından emin olmalıdır. Yastık çok yüksek olduğunda uyku esnasında kafa yastıktan düzebilir.

Ağrı geçene kadar bölgeyi sıcak tutması açısından boyunluk kullanılması önerilen tedaviler arasında yer almaktadır. Ancak boyunluk kullanımı belli bir süre ile sınırlı kalmalı, süreklilik kazanmamalıdır.

Eklem iltihabı, boyun fıtığı ya da sinir sıkışması nedeniyle ortaya çıkan boyun ağrılarında, mutlaka uzman bir doktora görünmek gerektiği unutulmamalıdır. Bazı durumlar cerrahi müdahale gerektirebileceğinden, erken teşhise olanak sağlanması son derece önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ